ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Angajatorul e obligat sa ma primeasca pe acelasi post dupa 1 an jumate de concediu medical (cod 14 tumora)?


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua!
In ianuarie 2013 implinesc un an jumate de concediu medical (cod diagnostic -14;tumora). Angajatorul e obligat conform legii sa ma primeasca pe aceelasi post, indiferent de angajarile facute, cat timp am stat in concediu medical?

Adaugata in: Concedii
Razvan Petrea
 User  Razvan Petrea
a intrebat la 09 Nov. 2012
TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

4 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului razvan petrea la 09 Nov. 2012
Cu multa placere!

Da, asa ar trebui sa se intample. In cazul in care intampinati probleme sesizati ITM sau mergeti in instanta. Nu se poate face o angajare pe perioada determinata pe postul dvs, cat timp contractul dvs este suspendat. Numai daca ati avut contract de munca pe perioada determinata, iar acesta a incetat de drept in timpul concediului, atunci este alta treaba. Dar daca aveti contractul incheiat pe perioada nedeterminata atunci angajatorulu, daca a incadrat pe altcineva pe perioada nederminata pe postul dvs., nu a procedat legal.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Razvan Petrea
 User Razvan Petrea
a raspuns userului Ioana Popa la 09 Nov. 2012
Problema este ca in locul meu a fost avansata o colega in locul careia s-a facut o angajare, agajare din cate stiu pe perioada nedeterminata! Nu stiu care vor fi permutarile?
Important este ca m-ati linistit ! In concluzie, eu voi primi acelasi post de pe care am intrat in concediu medical!
Multumesc din suflet !
Daca mai aveti completari, sa stiti ca le astept cu mare placere!
Multumesc frumos!
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [1] Nemultumit de acest raspuns [1]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns la intrebare la 09 Nov. 2012
Da, pe perioada concediului medical contractul de munca a fost suspendat de pe postul pe care il ocupati. Reluati activitatea pe acelasi post numai daca sanatatea nu va mai permite, atunci la recomandarea medicului de medicina muncii angajatorul poate sa va modifice unilateral CIM in ce priveste locul muncii, felul muncii in baza art 48 din codul muncii republicat.
Art. 48
Angajatorul poate modifica temporar locul si felul muncii, fara consimtamantul salariatului, si in cazul unor situatii de forta majora, cu titlu de sanctiune disciplinara sau ca masura de protectie a salariatului, in cazurile si in conditiile prevazute de prezentul cod.

O alta modificare s-ar putea face numai prin semnarea unui act aditional la CIM , deci sa va dati si dvs, acordul.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [1] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 09 Nov. 2012
Sigur ca da. Angajatorul poate incadra suplinitori pe perioada in care dvs sunteti in concediu medical, insa incadrarile sunt facute pe perioade determinate si inceteaza odata cu revenirea dvs din concediul medical. O modificare a incadrarii (functiei ocupate) nu se poate face fara act aditional la contractul existent, fara acordul dvs prin semnarea acestui act.

Alte intrebari despre Concedii

Expertii nostri
violeta Georgescu
Marius Ion Ioana Popa G Stancu alexei delimart adriana iancu George Andreescu
TOP RASPUNSURI 2022
ionel slujitoru22-Ian-2022Buna ziua Am si eu nevoie de o informatie autorizata,.si anume pensionat recent 20/12/2021 si...[citeste mai mult]
Publicat la data 22 Ian. 2022 7 raspunsuri
buna ziuanascuta in ianuarie 1965grupa a 2 de munca11 ani si 8 luniva rog sa mi spuneti , cand pot depune dosarul...[citeste mai mult]
Publicat la data 26 Ian. 2022 1 raspuns