ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Calcul concediu medical


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Sotia a fost in concediu crestere copil timp de 2 ani, acum lucreaza de 2 luni cu contract de munca la doua S.C. si trebuie sa intre in concediu medical prenatal, cum se calculeaza C.M. la fiecare dintre societati? Cum se imparte indemnizatia pentru fiecare dintre societati?

Constantin Simion
 User  Constantin Simion
a intrebat la 25 Oct. 2012
TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

3 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [1] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului Constantin Simion la 25 Oct. 2012
Fiecare firma face propriul calcul, chiar daca a fost o singura indemnizatie.

OUG nr. 158/2005 privind concediile si indemnizatiile de asigurari sociale de sanatate:

Art. 33 Pentru persoana asigurata care se afla in doua sau mai multe situatii prevazute la art. 1 alin. (1) lit. A si B si care desfasoara activitatea la mai multi angajatori, la fiecare fiind asigurata conform prezentei ordonante de urgenta, indemnizatiile se calculeaza si se platesc, dupa caz, de fiecare angajator.

Normele de aplicare a OUG 158/2005:
Art. 72. - (1) Pentru persoana care se afla in doua sau mai multe situatii dintre cele prevazute la art. 1 alin. (1) lit. A si B din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 158/2005, aprobata cu modificari si completari prin Legea nr. 399/2006, cu modificarile si completarile ulterioare, si care desfasoara activitatea la mai multi angajatori, la fiecare fiind asigurata conform acestei ordonante de urgenta, indemnizatiile se calculeaza si se platesc, dupa caz, de fiecare angajator. in aceasta situatie primele doua exemplare originale ale certificatului de concediu medical se prezinta spre calcul angajatorului la care asiguratul are venitul cel mai mare, iar la celalalt/ceilalti angajator/angajatori se prezinta cele doua exemplare in copii certificate de catre medicul prescriptor.

(2) Pe copiile certificate se va inscrie Ā«Conform cu originalulĀ» si se va aplica stampila unitatii, parafa si semnatura medicului prescriptor, precum si, dupa caz, parafa si semnatura medicului sef de sectie, in cazul concediului medical acordat la externare pentru o perioada mai mare de 7 zile.

(3) Angajatorii platitori au obligatia respectarii prevederilor art. 1
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Constantin Simion
 User Constantin Simion
a raspuns userului Ioana Popa la 25 Oct. 2012
Pai tocmai asta este problema. Acum are 2 salarii pentru 2 luni care se iau in calcul, fiecare salariu pentru fiecare firma. Dar a avut o singura indemnizatie pentru crestere copil; cum se imparte aceasta la cele 2 firme pentru a calcula veniturile pe celelalte 4 luni? Mentionez ca inainte de concediul pentru crestere copil a lucrat la ambele firme, deci are vechime neintrerupta si stagiu de cotizatie la ambele firme, deci are dreptul sa primeasca indemnizatie de concediu medical de la ambele firme.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [1] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 25 Oct. 2012
Ambele societati platesc indemnizatia pentru concediu medical, in cazul unor contracte multiple.

Baza de calcul o reprezinta veniturile brute realizate in ultimele 6 luni din ultimele 12, anteriaore celei in care se acorda indemnizatia pentru concediu medical. In calculul indemnizatiei intra si suma primita lunar pe parcursul concediului pentru crestere copil. Va fi necesara obtinerea unei adeverinte de la Primarie sau organismul care a platit indemnziatia pentru crestere copil.

Alte intrebari despre Concedii

TOP RASPUNSURI 2022
Buna ziuaAs dori sa-mi spuneti cate puncte de pensie primesc pentru- 9 luni armata intre 1 octombrie 1980- 30 iunie...[citeste mai mult]
Publicat la data 14 Ian. 2022 8 raspunsuri