ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Ce se intampla cu Concediu Medical la expirarea CIM pe perioada determinata?


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua,


Va rog sa imi spuneti ce se intampla intr-o situatie in care angajatul fiind in Concediu Medical, la data expirarii CIM pe perioada deteriminata, el inca se afla in incapacitate de munca si ii este eliberat in continuare Certificat de Concediu Medical?

Am inteles ca in cazul CIM pe perioada determinata, angajatorul nu este obligat sa il prelungeasca. Insa angajatul ce face in continuare, nu mai are nevoie de Certificat de Concediu Medical, nemaiavand calitatea de angajat?

Angajatorul in cauza recomanda sa fie dus personal Certificat de Concediu Medical la CAS pentru a fi platit in continuare in baza cotizatiilor. Se poate asa ceva? Angajatul fiind tot in imposibilitate de plata nu se poate angaja in alta parte, ce se intampla cu el?

Tin sa multumesc Doamnei Expert Ioana Popa pentru respunsurile prompte si documentate, felicitari! Sunt convins de inalta calitate si profesionalimul de care da dovada intreg staff-ul Club Legislatia Muncii.


Multumesc frumos! O zi cat mai placuta!

Adaugata in: Concedii
Dragos Crisan
 User  Dragos Crisan
a intrebat la 07 Dec. 2012
TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

2 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns userului georgeta ganea la 07 Dec. 2012
Art. 32 din OUG 158 DIN 23005

(1) ?n cazul ?n care, potrivit legii,;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;; care s-au născut anterior ivirii acestor situaţii, se achită din bugetul Fondului naţional unic de asigurări sociale de sănătate de către casele de asigurări de sănătate.

(2) Prevederile alin. (1) se aplică şi ?n situaţia ?n care a expirat termenul pentru care a fost ?ncheiat contractul individual de muncă, ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns la intrebare la 07 Dec. 2012
Da ,CIM inceteaza la data la care expira chiar daca sunteti in concediu medical in baza art
49 din codul; muncii republicat
;;;;
(5) De fiecare data cand in timpul perioadei de suspendare a contractului intervine o cauza de incetare de drept a contractului individual de munca, cauza de incetare de drept prevaleaza. Concediul medical suspenda CIM dar fara obligatia inregistrarii in REVISAL
Pentru plata acestuia in continuare, se depune la casa de asigurari de sanatate teritoriala.

Alte intrebari despre Concedii

Eroare conectare :