ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

ce taxe se platesc in cazul unui angajat aflat in concediu fara plata?


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua! Am inteles ca in cazul in care un angajat doreste concediu fara plata, eu (ca angajator) sunt obligat sa inregistrez perioada in Revisal. Trebuie sa anunt cu cel putin o zi inainte data la care revine la locul de munca sau numai in cazul in care revine mai devreme decat la data stabilita? Ce taxe trebuie sa virez la buget?

Va multumesc mult si astept raspunsul dvs.!

Mihaela Marin
 User  Mihaela Marin
a intrebat la 24 Mar. 2014
Teste pentru angajare. TOP 7 teste utilizate de marile companii.
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Teste pentru angajare. TOP 7 teste utilizate de marile companii."!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

1 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 24 Mar. 2014
Concediul fara plata este perioada de suspendare a contractului in temeiul art. 54 din Codul muncii republiacat. Perioadale de suspendare, cu exceptia celor de natura medicala, se opereaza in Revisal in termen de maxim 20 de zile lucratoare de la data suspendarii. Incetarea perioadei de suspendare se opereaza in ziua in care salariatul isi reia activitatea. Daca nu solicita prelungirea concediului sau incetarea lui mai devreme, solicitare aprobata de angajator, atunci acesta va inceta in ziua imediat urmatoare.

Fiind perioada de concediu fara plata, angajatul nu realizeaza venituri, ca atare nu se plateste niciun fel de taxa pentru el. Nu exista un venit asupra caruia sa aplicati o taxa.

Alte intrebari despre Concedii

TOP RASPUNSURI 2023
Buna dimineata Decizia CCR 702 /2019 zice ca , valoarea indicelui de corectie care se aplica la iesirea la pensie la...[citeste mai mult]
Publicat la data 25 Ian. 2023 1 raspuns