ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Codul muncii 2011. Zile de concediu pentru cazuri speciale


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


La cate zile de concediu am dreptul in cazul decesului sotului meu?

Andrei Jianu
 User  Andrei Jianu
a intrebat la 14 Iul. 2011
TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

1 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 12 Iul. 2011
Asa cum prevede si art. 147 alin. 1 si 2 din codul muncii in cazul unor evenimente familiale deosebite, salariatii au dreptul la zile libere platite, care nu se includ in durata concediului de odihna. Evenimentele familiale deosebite si numarul zilelor libere platite sunt stabilite prin lege, prin contractul colectiv de munca aplicabil sau prin reegulamentul intern.

Conform art. 61, alin. 1 din cotractului colectiv de munca la nivel national valabil pe anii 2011-2014, salariatul are dreptul la 3 zile libere platite in cazul decesului sotului. Aceasta prevedere se aplica in cazul in care nu este specificat altfel in regulamentul de ordine interioara sau contractul colectiv la nivel de unitate.

Alte intrebari despre Concedii

Expertii nostri
Ioana Popa
Viviana Serni violeta Georgescu George Andreescu adriana iancu Radu Anton G Stancu
TOP RASPUNSURI 2022
Buna ziua. Am o masura de indeplinit de la ITM pentru un angajat aflat in concediu fara plata pe perioada...[citeste mai mult]
Publicat la data 22 Iun. 2022 2 raspunsuri
Buna ziua! Spuneti-mi, va rog, contractul de munca pe perioada determinata se poate modifica in contract de munca pe...[citeste mai mult]
Publicat la data 23 Iun. 2022 2 raspunsuri