ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Concediu crestere copil


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua,

Dupa expirarea celor 126 de zile calendaristice se poate opta pt stimulentul de 500 lei?

O zi buna!

Adaugata in: Concedii
Tudorache Alina
 User  Tudorache Alina
a intrebat la 23 Iul. 2013
Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

2 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [1] Nemultumit de acest raspuns [0]
Tudorache Alina
 User Tudorache Alina
a raspuns userului Ioana Popa la 23 Iul. 2013
Va multumesc!
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [1] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 23 Iul. 2013
Legea prevede ca stimulentul de insertie se acorda in conditiile in care optati pentru unul din concediile de pana la un an sau doi ani si reveniti mai devreme in activitate. Dar puteti incerca si o intrebare la Primarie, au mai fost situatii in care s-a acordat. Nu este neaparat corect, deci personal v-as recomanda sa urmati prevederile legale ca sa nu intervina eventuale probleme.

Art. 7 - OUG 111/2010
(1) Persoanele care ?n perioada ?n care sunt ?ndreptăţite să beneficieze de concediul pentru creşterea copilului, prevăzut la art. 2 alin. (1), obţin venituri supuse impozitului prevăzute la art. 3 au dreptul la un stimulent de inserţie ?n cuantum lunar de 1 ISR.
(2) Stimulentul de inserţie prevăzut la alin. (1) se acordă după cum urmează:
a) pentru persoanele care beneficiază de concediul pentru creşterea copilului prevăzut la art. 2 alin. (1) lit. a), dacă acestea obţin venituri supuse impozitului ?nainte de ?mplinirea de către copil a v?rstei de un an, pentru perioada rămasă p?nă la ?mplinirea de către copil a v?rstei de 2 ani;
b) pentru persoanele care beneficiază de concediul pentru creşterea copilului prevăzut la art. 2 alin. (1) lit. b), dacă acestea obţin venituri supuse impozitului, după ?mplinirea de către copil a v?rstei de un an, pentru perioada rămasă p?nă la ?mplinirea de către acesta a v?rstei de 2 ani;
c) pentru persoanele care beneficiază de concediul pentru creşterea copilului cu handicap ?n v?rstă de p?nă la 3 ani, prevăzut la art. 2 alin. (1) lit. a), oric?nd, pe toată perioada.
(3) ?n cazul persoanelor care beneficiază de indemnizaţia lunară şi solicită dreptul la stimulent de inserţie, plata acestei indemnizaţii se suspendă.

Alte intrebari despre Concedii

Expertii nostri
violeta Georgescu
adriana iancu G Stancu Marius Ion alexei delimart Viviana Serni Gratiela Petrescu
TOP RASPUNSURI 2021
Daca contest in instanta judecatoreasca competenta ,decizia de pensionare in termen de 45 zile conform art138 aliniat(1)...[citeste mai mult]
Publicat la data 21 Oct. 2021 6 raspunsuri
se calculeaza pensia dupa salariul brut realizat in fiecare luna ,am lucrat la foc continuu si salariul era diferit de...[citeste mai mult]
Publicat la data 22 Oct. 2021 1 raspuns
Pot intocmi dosarul de pensionare pentru o salariata care indeplineste conditiile standard in luna ianuarie 2022 in baza...[citeste mai mult]
Publicat la data 23 Oct. 2021 1 raspuns
Buna ziua,va rog sa-mi spuneti, daca mama mea, pensionara cu pensia minima de 800 lei, poate beneficia de pensie de...[citeste mai mult]
Publicat la data 22 Oct. 2021 8 raspunsuri
Buna ziua,In cazul in care sotia ramasa vaduva are o pensie sum 1000 ron si sotul a decedat in sept 2021, ea poate...[citeste mai mult]
Publicat la data 25 Oct. 2021 1 raspuns
Buna ziua am 14ani ??n grupa 2 de munca cu 75% de c????i ani beneficiez reducere .??i la c?nd pot iesi anticipat la...[citeste mai mult]
Publicat la data 26 Oct. 2021 2 raspunsuri