ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Concediu crestere copil - cand se poate suspenda activitatea?


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua!
Am o salariata care a nascut pe data de 15 decembrie. A avut concediu sarcina si lauzie incepand cu 1 decembrie. Deci dupa nastere are mai mult de 42 zile concediu ramase neluate. Cand poate suspenda activitatea si beneficia de concediu crestere copil? Cand este data limita?
In calculul celor 42 zile de lauzie se numara si ziua in care s-a nascut copilul sau urmatoarea?
Multumesc.

Adaugata in: Concedii
Cristina Popa
 User  Cristina Popa
a intrebat la 07 Ian. 2013
Noutati despre Regulamentul Intern + Model general de Regulament Intern
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Noutati despre Regulamentul Intern + Model general de Regulament Intern"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

5 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [1]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns la intrebare la 07 Ian. 2013
De regula data la care opteaza salariata pentru indemnizatie crestere copil se face analizand drepturile pe care le pe concediu medical de maternitate sau pe indemnizatie crestere copil Bineinteles ca optiunea o va lua in conditiile mai avantajoase de plata.
In plus
Art. 38 din codul muncii republicat
Salariatii nu pot renunta la drepturile ce le sunt recunoscute prin lege. Orice tranzactie prin care se urmareste renuntarea la drepturile recunoscute de lege salariatilor sau limitarea acestor drepturi este lovita de nulitate.

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului Cristina Popa la 07 Ian. 2013
Salariata va intra in concediu crestere copil, la cererea ei, dupa finalizarea concediului de lauzie. Cele 42 de zile reprezinta minimul de zile pe care salariata trebuie sa le efectueze conform legii. Incepand din cea de-a 43-a zi ea poate solicita concediul si indemnizatia aferenta (daca indeplineste conditiile de acordare a lor). Poate efectua chiar si toate cele 126 de zile de lauzie dupa nastere, legea nu interzice acest lucru.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Diana Miha
 User Diana Miha
a raspuns userului Cristina Popa la 07 Ian. 2013
da
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Cristina Popa
 User Cristina Popa
a raspuns userului diana miha la 07 Ian. 2013
Deci poate intra in concediu ingrijire copil si dupa 60 zile de concediu medical?
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [2]
Diana Miha
 User Diana Miha
a raspuns la intrebare la 07 Ian. 2013
Dupa ce efectueaza cele 42 de zile de concediu de lauzie, incepand cu ziua imediat urmatoare nasterii, poate intra in concediu ingrijire copil. Nu este obligatoriu sa isi ia 126 de zile de concediu .

Alte intrebari despre Concedii

Expertii nostri
Ioana Popa
Radu Anton violeta Georgescu Viviana Serni George Andreescu alexei delimart G Stancu
TOP RASPUNSURI 2024