Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Concediu de crestere a copilului


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


As dori daca se poate sa imi spuneti daca dupa ce am stat acasa in CIC pana la varsta de 2 ani (din 14.05.2012 / 14.05.2014 ) atunci trebuie sa merg la lucru.....daca dupa o luna raman iara insarcinata (imi doresc acest lucru pentru diferenta mica de varsta intre copii) mai pot beneficia de inca un CIC???
Multi mi-au spus fel si fel de variante....ca nu pot ramane insarcinata din nou decat dupa 6 luni ....sau ca trebuie sa lucrez iar 12 luni sa pot sa mai beneficiez de un alt CIC.
Sau cum se procedeaza in cazul acesta daca ma rentorc la acelasi loc de munca.
va rog mult sa imi dati un raspuns !

Multumesc!


Claudia Ohaci
 User  Claudia Ohaci
a intrebat la 15 Mar. 2014
CONTRACTELE Part Time - modificari majore in 2020. Model de Contract + Calcul contributii
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "CONTRACTELE Part Time - modificari majore in 2020. Model de Contract + Calcul contributii"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

2 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [1] Nemultumit de acest raspuns [0]
Claudia Ohaci
 User Claudia Ohaci
a raspuns la intrebare la 17 Mar. 2014
Va multumesc frumos pentru raspuns!!!
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [1] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 17 Mar. 2014
Nu este adevarat ce vi s-a spus. Puteti ramane insarcinata oricand doriti, daca acest lucru se intapla in timpul concediului actual sau dupa terminarea lui, nu va afecteaza dreptul la acordarea unei noi indemnizatii si concediului crestere copil pentru a doua nastere.

Primul concediu se va lua in considerare pentru stabilirea celor 12 luni anterioare datei nasterii, si va intra totodata in calcularea indemnizatiei pentru crestere copil, cf. OUG 111/2010. Vedeti art. 2 din Ordinanta aici - http://clublegislatiamuncii.manager.ro/codul-muncii/indemnizatie-pentru-cresterea-copilului-7288.html

Nu va faceti probleme, nu pierdeti drepturile in acest caz, v-au speriat degeaba.

Procedura este aceeasi ca in cazul primului concediu: anuntati in scris aparitia sarcinii, cu dovada medicala, intrati in concediul de maternitate pentru sarcina si lauzie cand va fi timpul si apoi in crestere copil, pentru care puteti solicita o noua indemnizatie.

Alte intrebari despre Concedii

TOP RASPUNSURI 2020
Buna ziua,Va rog sa ma ajutati in operarea corecta a suspendarii contractului de munca.Am la un salariat 4 decizii, pe 4...[citeste mai mult]
Publicat la data 28 Mai. 2020 1 raspuns
O angajata cu CIM pe durata nedeterminata, cu norma intrega de 8 ore/zia avut concediu medicaldin data de 20.10.2019...[citeste mai mult]
Publicat la data 26 Mai. 2020 2 raspunsuri
Buna ziua !Am o problema pentru care sunt trimis de " cunoscatori " la " cineva de la o casa de pensii " . Dar nu e...[citeste mai mult]
Publicat la data 27 Mai. 2020 8 raspunsuri
Buna ziuaIn curand implinesc varsta de pensionare (barbat, 15.07.1955, 65 ani) si vreau sa stiu daca din momentul in...[citeste mai mult]
Publicat la data 31 Mai. 2020 1 raspuns