ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Concediu de crestere a copilului


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


La cat timp de la nastere pot sa depun dosarul pentru concediu de crestere a copilului?

Adaugata in: Concedii
Daniela Nita
 User  Daniela Nita
a intrebat la 04 Oct. 2012
TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

2 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 05 Oct. 2012
In cazul in care nu aveti dreptul la acordarea concediului de maternitate (de obicei un PFA se regaseste in aceasta situatie sau persoana care adopta un copil), puteti depune dosarul si mai devreme.

Art. 15
(1) Drepturile prevăzute de prezenta ordonanţă de urgenţă reprezent?nd indemnizaţii şi stimulent de inserţie se stabilesc după cum urmează:
a) ?ncep?nd cu ziua următoare celei ?n care ?ncetează, conform legii, concediul de maternitate, dacă cererea este depusă ?n termen de 60 de zile lucrătoare de la acea dată;
b) ?ncep?nd cu data naşterii copilului, dacă cererea este depusă ?n termen de 60 de zile lucrătoare de la acea dată, ?n cazul persoanelor care nu ?ndeplinesc condiţiile, conform legii, pentru acordarea concediului de maternitate şi a indemnizaţiei aferente;
c) ?ncep?nd cu data adopţiei, a instituirii tutelei, plasamentului sau ?ncredinţării, dacă cererea este depusă ?n termen de 60 de zile lucrătoare de la data la care s-au aprobat ori, după caz, s-au instituit măsurile de protecţie a copilului;
d) de la data depunerii cererii, pentru toate celelalte situaţii, inclusiv pentru cazul ?n care cererea a fost depusă peste termenele prevăzute la lit. a)?c).
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [1]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns la intrebare la 04 Oct. 2012
Art. 15 din OUG 111 DIN 2010 ac
(1)Drepturile prevăzute de prezenta ordonanţă de urgenţă reprezent?nd indemnizaţii şi stimulent de inserţie se stabilesc după cum urmează:
a)?ncep?nd cu ziua următoare celei ?n care ?ncetează, conform legii, concediul de maternitate, dacă cererea este depusă ?n termen de 60 de zile lucrătoare de la acea dată;
;;;;
;;;;

Alte intrebari despre Concedii

TOP RASPUNSURI 2022
ionel slujitoru22-Ian-2022Buna ziua Am si eu nevoie de o informatie autorizata,.si anume pensionat recent 20/12/2021 si...[citeste mai mult]
Publicat la data 22 Ian. 2022 6 raspunsuri