ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

concediu de crestere copil, daca este concediat


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


un angajat nu a mai venit la serviciu din 31 mai.Nu a comunicat nimic,nu raspunde la telefon.Voia sa-si faca actele pt. a intra in Concediu crestere copil.Daca i-am facut cercetare disciplinara si il dam afara, mai am obligatia sa-i mai eliberez adeverinta cu veniturile pe ultimul an,daca nu o sa mai fie angajatul nostru ?

Gabriela Arghir
 User  Gabriela Arghir
a intrebat la 03 Iun. 2016
Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

2 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Gabriela Arghir
 User Gabriela Arghir
a raspuns userului adriana iancu la 06 Iun. 2016
maine este cercetarea disciplinara.Sa vedem daca vine.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Adriana Iancu
 Expert Adriana Iancu
a raspuns la intrebare la 04 Iun. 2016
Da.
Legea obliga angajatorii sa elibereze adeverintele necesare oamenilor, refuzul constituind contraventie.
Potrivit art.8 din HG nr. 500/2011, la solicitarea scrisa a salariatului sau a unui fost salariat, angajatorul este obligat sa ii elibereze acestuia: copii ale documentelor existente in dosarul personal, copii ale paginilor din registrul electronic care cuprind inscrierile referitoare la persoana sa si/sau un document care sa ateste activitatea desfasurata de acesta, durata activitatii, salariul, vechimea in munca, in meserie si in specialitate, in termen de cel mult 15 zile de la data solicitarii.
Ma gandesc ca, incetarea contractului individual de munca s-a facut cu respectarea procedurii de cercetare disciplinare prealabile.

Alte intrebari despre Concedii

Expertii nostri
violeta Georgescu
G Stancu Radu Anton Marius Ion George Andreescu Gratiela Petrescu alexei delimart
TOP RASPUNSURI 2021
In acest moment locuiesc in Canada. Vreau sa ma intorc anul viitor. Anul acesta vreau sa mi fac buletin flotant in...[citeste mai mult]
Publicat la data 17 Iun. 2021 1 raspuns