ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

concediu de o luna pentru tata


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua,
Daca tatal nu are stagiul de cotizare necesar pentru a beneficia de o luna de concediu de ingrijire copil, poate mama sa beneficieze de aceasta luna?
Multumesc,


Adaugata in: Concedii
Popescu Norita
 User  Popescu Norita
a intrebat la 20 Mai. 2013
Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

1 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 21 Mai. 2013
Prevederea referitoare la obligatia parintelui care nu a optat pentru concediului pentru crestere copil de a efecuta minim o luna din durata totala a CIC se aplica numai in cazul copiilor nascuti dupa data de 1 martie 2012 si daca ambii parinti indeplinesc conditiile de acordare a CIC. Respectiv daca in cele 12 luni anterioare nasterii copilului sa realizeze venituri profesionale impozabile. Concediul nu este transferabil. (Art. 11 din OUG 111/2010 este baza legala).

In cazul dvs inteleg ca tatal nu indeplineste conditiile de acordare a CIC deci nu se aplica aceasta prevedere, iar dvs puteti sta in concediu pana la final daca doriti, fara sa fie afectat in vreun fel.

Alte intrebari despre Concedii

Expertii nostri
Ioana Popa
G Stancu Marius Ion Radu Anton Gratiela Petrescu violeta Georgescu George Andreescu
TOP RASPUNSURI 2021
Buna ziua! Va rog sa-mi spuneti cand se poate depune dosarul de pnsie la limita de varsta daca acea persoana se afla in...[citeste mai mult]
Publicat la data 18 Oct. 2021 2 raspunsuri
Daca contest in instanta judecatoreasca competenta ,decizia de pensionare in termen de 45 zile conform art138 aliniat(1)...[citeste mai mult]
Publicat la data 21 Oct. 2021 6 raspunsuri
se calculeaza pensia dupa salariul brut realizat in fiecare luna ,am lucrat la foc continuu si salariul era diferit de...[citeste mai mult]
Publicat la data 22 Oct. 2021 1 raspuns
Buna ziua,va rog sa-mi spuneti, daca mama mea, pensionara cu pensia minima de 800 lei, poate beneficia de pensie de...[citeste mai mult]
Publicat la data 22 Oct. 2021 7 raspunsuri
Pot intocmi dosarul de pensionare pentru o salariata care indeplineste conditiile standard in luna ianuarie 2022 in baza...[citeste mai mult]
Publicat la data 23 Oct. 2021 1 raspuns