ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Concediu de odihna


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua,

Stiu ca incepand din acest an concediul de odihna neefectuat nu se mai poate plati.
Intrebarea mea este cum se procedeaza legal in situatia in care am angajati care mai au de efectuat zile de concediu, dar din cauza activitatilor pe care trebuie sa le indeplineasca in aceasta perioada, pana la sfarsitul anului, nu pot sa isi efectueze concediul de odihna in acest an?

Trebuie sa isi faca cerere de concediu pentru zilele ramase neefectuate chiar daca nu pot fi in concediu?

Care este termenul pana cand se poate efectua concediul de odihna pe anul 2012?

Multumesc.

Adaugata in: Concedii
Ana Ana
 User  Ana Ana
a intrebat la 21 Nov. 2012
TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

4 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns userului Ioana Popa la 22 Nov. 2012
Doamna spune ca incepand cu acest an nu se mai plateste concediul de odihna neefectuat salariatilor in activitate, nu pentru cei carora le inceteaza CIM.La acest aspect m-am referit cand am dat raspunsul
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 22 Nov. 2012
Nu este obligatoriu sa faca o cerere pentru CO care apoi sa li se refuze, acest concediu se reporteaza pur si simplu, pentru anul viitor. Exista dovada activitati desfasurate, iar atat timp cat salaraitii vor beneficia de acest drept in anul urmator nu ar trebui sa aveti niciun fel de problema.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului georgeta ganea la 22 Nov. 2012
Strict legat de prima fraza, asa cum ati spus deja, concediul de odhina neefectuat se compenseaza la incetarea raportului de munca, ceea ce inseamna ca acest drept inca se plateste cf. Codului muncii, in astfel de situatii (de incetare si CO ramas neefectuat).

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [1] Nemultumit de acest raspuns [1]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns la intrebare la 22 Nov. 2012
Concediul de odihna neefectuat nu se mai plateste inca de la data intrarii in vigoare a codului muncii, martie 2003. Compensarea in bani a acestuia se face numai la incetarea CIM, indiferent de temeiul legal.
Nu recomad ca salariatii sa fie pontati in concediu de odihna si sa fie prezenti la lucru.Este foarte riscant artat din partea angajatorului cat si a salariatilor.
Aveti la indemana art.Art. 146 din ciodul muncii republicat
(1) Concediul de odihna se efectueaza in fiecare an.
(2) Prin exceptie de la prevederile alin. (1), efectuarea concediului in anul urmator este permisa numai in cazurile expres prevazute de lege sau in cazurile prevazute in contractul colectiv de munca aplicabil.
(3) Angajatorul este obligat sa acorde concediu, pana la sfarsitul anului urmator, tuturor salariatilor care intr-un an calendaristic nu au efectuat integral concediul de odihna la care aveau dreptul.
Recomand ca salariatii sa faca cerere de solicitare a acestui drept in cursul acestui an.
Neaprobarea cererilor de catre angajator va da drept sa reprogramati concediul de odihna pentru anul urmator.

Alte intrebari despre Concedii

TOP RASPUNSURI 2022
Buna ziuaAs dori sa-mi spuneti cate puncte de pensie primesc pentru- 9 luni armata intre 1 octombrie 1980- 30 iunie...[citeste mai mult]
Publicat la data 14 Ian. 2022 8 raspunsuri