Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Concediu de odihna necuvenit


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Cum procedez in situatia in care un salariat care are dreptul la 21 zile de concediu de odihna, inceteaza activitatea in cursul lunii iunie, iar la data incetarii a efectuat deja 14 zile de concediu (cuvenite insa pentru perioada lucrata in an, doar 9 zile)?
Reglarea o pot face in cursul lunii iunie, prin diminuarea zilelor lucrate cu nr. de zile de concediu necuvenit (5 zile) sau prin retinerea din salariu? In acest ultim caz, cum calculez suma neta, avand in vedere ca la indemnizatia de concediu sunt calculate viramentele aferente, impozitul pe venit? Apare si aspectul ca pentru acele zile de concediu angajatorul a efectuat niste cheltuieli cu viramentele obligatorii, pe care acum nu are cum sa le recupereze, sau daca da, in ce fel si cum se evidentiaza acest lucru in Declaratia 112?

Va multumesc

Elvira Balta
 User  Elvira Balta
a intrebat la 09 Iul. 2013
CONTRACTELE Part Time - modificari majore in 2020. Model de Contract + Calcul contributii
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "CONTRACTELE Part Time - modificari majore in 2020. Model de Contract + Calcul contributii"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

1 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 10 Iul. 2013
Se retine din salariu suma aferenta celor 5 zile primite necuvenit, calculul fiind facut in baza formulei stabilite la art. 150 din Codul muncii republicat. Taxele intr-adevar nu aveti cum sa le recueprati de la stat dar cand calculati indemnizatia ea se calculeaza in forma ei bruta deci se scade valoarea bruta din salariul pentru luna respectiva.

Art. 150
(1) Pentru perioada concediului de odihna salariatul beneficiaza de o indemnizatie de concediu, care nu poate fi mai mica decat salariul de baza, indemnizatiile si sporurile cu caracter permanent cuvenite pentru perioada respectiva, prevazute in contractul individual de munca.
(2) Indemnizatia de concediu de odihna reprezinta media zilnica a drepturilor salariale prevazute la alin. (1) din ultimele 3 luni anterioare celei in care este efectuat concediul, multiplicata cu numarul de zile de concediu.


Alte intrebari despre Concedii

Expertii nostri
violeta Georgescu
George Andreescu Marius Ion Ioana Popa G Stancu adriana iancu Viviana Serni
TOP RASPUNSURI 2020
Sunt in concediu medical un an,intrebarea este daca vreau sa ies la pensie anticipat ma dezavantajeaza acest aspect?[citeste mai mult]
Publicat la data 07 Aug. 2020 1 raspuns
Buna seara.Pe data de 09.04.2020,am depus dosar pentru a iesi la pensie cu reducere standard de virsta,pe motiv ca am...[citeste mai mult]
Publicat la data 08 Aug. 2020 5 raspunsuri
Sunt domiciliata in Italia din ianuarie 1990 si pana in prezent. Am absolvit Liceul Pedagogic de 5 ani din Bucuresti...[citeste mai mult]
Publicat la data 08 Aug. 2020 1 raspuns
Sunt nÄ?scutÄ?pe 23 iulie 1962. La date de 15.09.2020 voi avea 40 de ani lucra??i ??n domeniul ??nvÄ???Ä?m??nt. Pe 15...[citeste mai mult]
Publicat la data 06 Aug. 2020 1 raspuns