Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Concediu inainte si dupa casatorie


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua, imi spuneti si mie va rog daca am dreptul sa-mi iau o saptamana de concediu de odihna (nu mi-am luat pe acest an deloc) inaintea nunti si apoi una dupa nunta? Aceste doua sapt de concediu trebuie sa mi-i le plateasca, nu?
In saptamana cu nunta am dreptul la 5 zile concediu de nunta care se dau,nu? Daca da, aceste 5 zile de nunta trebuiesc platiote de patron? Multumesc mult!

Ioana Yoa
 User  Ioana Yoa
a intrebat la 17 Mar. 2014
CONTRACTELE Part Time - modificari majore in 2020. Model de Contract + Calcul contributii
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "CONTRACTELE Part Time - modificari majore in 2020. Model de Contract + Calcul contributii"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

1 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 18 Mar. 2014
Numarul de zile pentru evenimente de familie deosebie precum si tipul acestor evenimente, asa cum este nunta, se stabilesc la nivelul unitatii prin CCM sau RI, nu sunt prevazute in act normativ sau lege. La cate zile aveti dreptul pentru nunta acest aspect il lamuriti cu angajatorul dvs.

Acest zile sunt platite normal conform legii.

Art. 152
(1) In cazul unor evenimente familiale deosebite, salariatii au dreptul la zile libere platite, care nu se includ in durata concediului de odihna.
(2) Evenimentele familiale deosebite si numarul zilelor libere platite sunt stabilite prin lege, prin contractul colectiv de munca aplicabil sau prin regulamentul intern.

Concediul de odihna se acorda proportional cu timpul efectiv lucrat pana la data respectiva, idvs aveti dreptul la un minim de 5 zile pentru anul 2014, pentru perioada lucrata pana in acest moment. Concediul se acorda in baza unei cereri scrise pe care angajatorul trebuie sa o aprobe inainte ca dvs sa plecati efectiv in concediu. Zilele de CO sunt platite, venitul salarial nu va fi influentat in sens negativ ca urmare a acordarii lor.

Alte intrebari despre Concedii

TOP RASPUNSURI 2020
Buna ziua,Va rog sa ma ajutati in operarea corecta a suspendarii contractului de munca.Am la un salariat 4 decizii, pe 4...[citeste mai mult]
Publicat la data 28 Mai. 2020 1 raspuns
O angajata cu CIM pe durata nedeterminata, cu norma intrega de 8 ore/zia avut concediu medicaldin data de 20.10.2019...[citeste mai mult]
Publicat la data 26 Mai. 2020 2 raspunsuri
Buna ziua !Am o problema pentru care sunt trimis de " cunoscatori " la " cineva de la o casa de pensii " . Dar nu e...[citeste mai mult]
Publicat la data 27 Mai. 2020 8 raspunsuri
Buna ziuaIn curand implinesc varsta de pensionare (barbat, 15.07.1955, 65 ani) si vreau sa stiu daca din momentul in...[citeste mai mult]
Publicat la data 31 Mai. 2020 1 raspuns