Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

concediu odihna


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


am o angajata care s-a lichidat cu data de 28.06.2013 si a efectuat concediu de odihna aferent anului 2013.Pot recupera banii pentru concediul efectuat in plus?

Adaugata in: Concedii
Ana Raluca
 User  Ana Raluca
a intrebat la 28 Iun. 2013
CONTRACTELE Part Time - modificari majore in 2020. Model de Contract + Calcul contributii
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "CONTRACTELE Part Time - modificari majore in 2020. Model de Contract + Calcul contributii"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

3 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului S. Maria la 01 Iul. 2013
Nu este dauna ca sa fie necesara o hotarare judecatoreasca, asa se procedeaza. Este vorba de drepturi salariale pe care angajatul le-a primit in mod necuvenit. Numai in cazul unor daune sau a unor creditari se poate ajunge la implicare instantei de judecata pentru a se putea retine sumele in cauza. Se aplica art. 256 din Codul muncii, alin. 1 in special.

Art. 256
(1) Salariatul care a incasat de la angajator o suma nedatorata este obligat sa o restituie.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
S. Maria
 User S. Maria
a raspuns userului Ioana Popa la 01 Iul. 2013
Se poate retine suma fara hotarare judecatoreasca?
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 28 Iun. 2013
Da, sigur ca puteti. Calculati cate zile de concediu i s-au acordat necuvenit iar contravaloarea lor o stabiliti pe baza formulei prevazute la art. 150 din Codul muncii republicat. Suma aferenta o retineti la momentul platii drepturilor salariale.

Alte intrebari despre Concedii

TOP RASPUNSURI 2020
Sunt in concediu medical un an,intrebarea este daca vreau sa ies la pensie anticipat ma dezavantajeaza acest aspect?[citeste mai mult]
Publicat la data 07 Aug. 2020 1 raspuns
Buna seara.Pe data de 09.04.2020,am depus dosar pentru a iesi la pensie cu reducere standard de virsta,pe motiv ca am...[citeste mai mult]
Publicat la data 08 Aug. 2020 5 raspunsuri
Sunt domiciliata in Italia din ianuarie 1990 si pana in prezent. Am absolvit Liceul Pedagogic de 5 ani din Bucuresti...[citeste mai mult]
Publicat la data 08 Aug. 2020 1 raspuns
Sunt nÄ?scutÄ?pe 23 iulie 1962. La date de 15.09.2020 voi avea 40 de ani lucra??i ??n domeniul ??nvÄ???Ä?m??nt. Pe 15...[citeste mai mult]
Publicat la data 06 Aug. 2020 1 raspuns