Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

concediu odihna in perioada sarcinii


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna seara! Sunt insarcinata in 28 de saptamani, luna viitoare urmand sa intru in concediu prenatal.Intrebarea mea este daca am dreptul la concediu de odihna pe tot anul sau doar pentru lunile lucrate pana la data intrari in concediu prenatal? Multumesc!

Loredana Cozma
 User  Loredana Cozma
a intrebat la 11 Mar. 2014
CONTRACTELE Part Time - modificari majore in 2020. Model de Contract + Calcul contributii
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "CONTRACTELE Part Time - modificari majore in 2020. Model de Contract + Calcul contributii"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

1 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 12 Mar. 2014
Aveti dreptul la concediul de odihna pana la intrarea in concediul pentru crestere copil. Cocediul pentru sarcina si lauzie, ca orice alt concediu medical, nu influenteaza dreptul la concediul pentru odihna cuvenit. Astfel ca pentru perioada cuprinsa intre 1 ianuarie si data intrarii in CIC ar trebui sa aveti dreptul la concediul integral in raport cu ea.

Baza legala este Directiva CE 88/2003, art. 7.

Concediul de odihna, daca nu il efectuati pana la intrarea in CIC, se va reporta si il puteti efetua dupa ce reveniti.

Alte intrebari despre Concedii

Expertii nostri
Ioana Popa
Gratiela Petrescu alexei delimart adriana iancu Viviana Serni George Andreescu Marius Ion
TOP RASPUNSURI 2020
Buna ziuaIn curand implinesc varsta de pensionare (barbat, 15.07.1955, 65 ani) si vreau sa stiu daca din momentul in...[citeste mai mult]
Publicat la data 31 Mai. 2020 1 raspuns
buna seara,adeverintele de vechime in munca necesare intocmirii dosarului de pensie se pot obtine de Casa de Pensii sau...[citeste mai mult]
Publicat la data 03 Iun. 2020 1 raspuns