ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Concediu. Preaviz


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Din data de 17.09.2012 sunt in preaviz. Pe perioada preavizului de 20 de zile pot sa imi iau concediu ? Mai am 10 pe acest an de luat. Multumesc.

Adaugata in: Concedii
Liliana Alina
 User  Liliana Alina
a intrebat la 13 Sep. 2012
TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

3 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 17 Sep. 2012
CO se acorda pe perioada preavizului daca fie este deja programat, fie angajatorul isi da acordul. In cazul in care angajatorul refuza acordarea lui pe perioada preavizului, il va compensa in bani odata cu incetarea contractului. Din punct de vedere al dreputlui legal al salariatului, acesta poate intra in concediu pe durata preavizului, contractul de munca producandu-si in continuare efectele pana la expirarea lui.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Dragos O.
 User Dragos O.
a raspuns la intrebare la 14 Sep. 2012
Puteti sa va luati fara nicio problema. CO nu suspenda preavizul. Daca nu vi-l luati acum, va trebui compensat in bani la sfarsitul contractului.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [1]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns la intrebare la 14 Sep. 2012
Dreptul de concediu de odihna neefectuat se compenseaza in bani la data lichidarii. Puteati sa solicitati concediul de odihna anterior datei de intrare in preaviz. Personal nu recomand ca salariatul cand este in preaviz sa-si ia concediul de odihna.
Art. 146 din codul muncii republicat
...
(4) Compensarea in bani a concediului de odihna neefectuat este permisa numai in cazul incetarii contractului individual de munca.

Alte intrebari despre Concedii

TOP RASPUNSURI 2022