ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Concediu sarcina leuzie afecteaza CO ?


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Concediul de odihna este afectat de concediul de sarcina si leuzie -126 zile? adica o persoana are dreptul sa-si ia concediu de odihna aferent si acestor zile avand in vedere Directiva Europeana 88 cred care spune ca, concediul medical concediul de sarcina si leuzie fiind si el un CM nu afecteaza zilele de CO ale salariatului ?

Cand revine la serviciu poate sa ceara efectuarea zilelor de CO neefectuate?

Adaugata in: Concedii
Ioana Mihai
 User  Ioana Mihai
a intrebat la 13 Mar. 2014
TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

2 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [1] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului Ioana Popa la 13 Mar. 2014
Daca CIC se acorda incepand cu 1 ianuarie sau 31 decembrie, CO va fi acordat integral pentru anul in care salariata efectueaza concediul de maternitate pentru sarcina si lauzie, iar pentru perioada de CIC nu va avea dreptul la CO. Daca la intrarea in CIC raman zile de concediu de odihna neefectuat ele se vor reporta pentru perioada ulterioara revenirii ei din concediu crestere copil sau lauzie, in functie de cum opteaza ea sa procedeze si cand revine la lucru (dupa lauzie sau dupa CIC).
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [1] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 13 Mar. 2014
Nu, nu ar tebui sa fie. Concediul de sarcina si lauzie, este intr-adevar un concediu medical acordat in baza OUG 158/2005. Iar Directica CE 88/2003 prevede la art. 7, explicat prin decizie a Curtii Europene de Justitie, ca durata concediului de odihna nu este afectat de concediul medical acordat salariatului.

Astfel, salariata in cauza are dreptul la CO, pentru perioda lucrata in anul respectiv, pana la intrarea in CIC, daca ambele sunt acordate in acelasi an.

Alte intrebari despre Concedii

Eroare conectare :