ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Concediul de odihna


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Va rog sa ma lamuriti cu concediul de odihna.
Daca in prima parte a anului 2012 am avut primele 6 luni concediu medical , in acest caz imi este afectat concediul de odihna ?

Adaugata in: Concedii
Lascar Nicu
 User  Lascar Nicu
a intrebat la 03 Aug. 2012
TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

3 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [1] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului georgeta ganea la 07 Aug. 2012
Nici nu am afirmat acest lucru. Este vorba de diminuarea zilelor de concediu de odihna ca urmare a acordarii concediului medical. Va rog sa cititi cu atentie speta inainte de a raspunde intrebarilor postate, cat si raspunsurile deja acordate. Multumim!
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [1]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns userului Ioana Popa la 03 Aug. 2012
Pe perioada in care un salariat are contractul de munca suspendat pe probleme de boala pe o perioada mai mare de timp , angajatorul poate incheia un contract pe perioada determinata cat lipseste titularul, pana la reluarea activitatii de catre acesta. In acest caz indreptatit sa ia concediul de odihna este salariatul care presteaza munca.Angajatorul nu poate da doua drepturi in acelasi timp pentru un post pentru ca este cheltuiala imputabila.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [1] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 03 Aug. 2012
In mod normal concediul de odihna al salariatului nu ar trebui sa fie afectat de concediul medical de care acesta a beneficiat in luna sau anul respectiv. Desi art. 145 alin (2) din Codul muncii prevede ca zilele de CO se acorda proportional cu activitatea efectiv prestata, Directiva CE 2003/88 stabileste ca zilele de concediu de odihna nu vor fi influentate de concediul medical efectuat de salariat. Totodata, Constitutia Romaniei, in art. 148 alin. (2) prevede astfel: "Ca urmare a aderarii, prevederile tratatelor constitutive ale Uniunii Europene, precum si celelalte regelementari comunitare cu caracater obligatoriu, au prioritate fata de dispozitiile contrare din legile interne, cu respectarea prevederilor actului de aderare". Asadar, singurele perioade care vor afecta concediul medical vor fi cele de suspendare prin cereri si/sau decizii (cu exceptia detasarii), nu si concediile medicale, cu conditia ca acestea din urma sa nu fie acordate pentru tot anul in curs.

Va recomand si aceste articole pentru o explicatie ceva mai detaliata asupra problemei:
http://legislatiamuncii.manager.ro/a/7218/concediul-medical-nu-mai-diminueaza-durata-concediului-de-odihna.html
http://legislatiamuncii.manager.ro/a/3775/atentie:-concediul-medical-nu-afecteaza-acordarea-concediului-de-odihna.html
http://legislatiamuncii.manager.ro/a/4981/concediul-medical-nu-mai-diminueaza-concediul-de-odihna.html


Alte intrebari despre Concedii

Eroare conectare :