ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Concediul de odihna


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua,

Va rog sa ma informati cum se stabileste venitul aferent concediului de odihna pentru o persoana care este angajata intr-o institutie bugetara si are cumul de functii in aceeasi unitate.
Beneficiaza de concediu de odihna pentru ambele contracte de munca sau doar pentru functia de baza.
In situatia in care se acorda concediu de odihna doar pentru functia de baza, venitul stabilit pentru cumulul de functii se diminueaza pentru perioada nelucrata ?

Va multumesc.

Adaugata in: Concedii
Mariana Sabau
 User  Mariana Sabau
a intrebat la 19 Oct. 2012
TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

5 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Domnica Alexandru
 User Domnica Alexandru
a raspuns userului georgeta ganea la 26 Oct. 2012
Intrebare referitoare la modul de calcul al indemnizatiei de concediu de odihna:
Daca in perioada celor 3 luni pentru care se calculeaza indemnizatia de CO, a existat si cresterea salariului cu 8%, media se calculeaza inclusiv cu acea majorare?
Adica, de exemplu:
-mai 1500
- iunie 1700
- iulie 1700
1.Media pentru CO va fi: (1500+1700+1700)/zile lucratoare*nr.zile CO
Este corecta varianta de calcul?

2.Iar cealalta varianta: 1700/zile lucratoare*nr.zile CO
Se ia in calcul cea mai favorabila suma in avantajul salariatului?

Va rog sa-mi spuneti daca raspunsul pe care l-am primit este legal?

"Cu privire la faptul ca in toate cazurile se acorda indemnizatia mai avantajoasa salariatului, facem precizarea ca atat in Codul Muncii cat si in Normele interne privind calculul indemnizatiei de concediu de odihna nu este prevazut a se acorda suma mai avantajoasa, singura mentiune este cea prevazuta la alin.1 art.1 din Codul Muncii: indemnizatia de concediu nu poate fi mai mca decat salariul de baza, indemnizatiile si sporurile cu caracter permanent cuvenita pentru perioada respectiva.
Tinand cont de cele mentionate consideram ca modul de calcul al indemnizatiei de concediu acordata este corect."

Va multumesc.

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului georgeta ganea la 23 Oct. 2012
Exista diferente intre sistemul bugetar si cel privat, prin legi speciale. Asa cum este si cazul profesorilor care sunt platiti cu ora, si care nu beneficiaza de concediu de odihna pentru contractul cu plata cu ora, ci numai pentru cel unde au functia de baza.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns userului Ioana Popa la 22 Oct. 2012
Prevederile codului muncii sunt minimale la acordarea drepturilor pentru salariati. Aprecierea mea este ca HG 250 din 1992 se completeaza de drept cu prevederile Codului Muncii.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [2] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 19 Oct. 2012
Depinde si ce fel de pozitie ocupati, lucrurile stau putin diferit in unitatile bugetare. De exemplu, un profesor care are un contract pentru perioada nedeterminata si unul cu plata cu ora, pe durata determinata nu beneficiaza de concediul pentru al doilea contract, ci
numai pentru cel cu norma intreaga, functia de baza.

HG 250/1992 republicat precizeaza ca:

Art. 3

(1) Salariatii care indeplinesc prin cumul, pe lânga functia de baza, cu o norma intreaga, o alta functie, au dreptul la concediul de odihna platit numai de la unitatea in care au functia de baza. Unitatea in care salariatii cumuleaza le va acorda, la cerere, un concediu fara plata pentru zilele de concediu de odihna primite de la cealalta unitate.
(2) Salariatii care sunt incadrati cu jumatate de norma la doua unitati au dreptul la concediu de odihna la ambele unitati, proportional cu timpul lucrat.
(3) Salariatii care cumuleaza, la unitati diferite, fractiuni de norma care depasesc o norma intreaga, isi aleg unitatile de la care beneficiaza de concediu de odihna, in asa fel incât drepturile cuvenite potrivit acestuia sa nu depaseasca pe cele cuvenite salariatilor incadrati cu o norma intreaga.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns la intrebare la 19 Oct. 2012
Beneficiaza de indemnizatie de concediu pentru fiecare contract de munca in parte. Concediul de odihna, ca zile se efectuaeza in acelasi timp pe cele 2 contracte.
Trebuie sa asigurati efectuarea in natura a concediului de odihna.
Art. 149 din codul muncii republicat
Salariatul este obligat sa efectueze in natura concediul de odihna in perioada in care a fost programat, cu exceptia situatiilor expres prevazute de lege sau atunci cand, din motive obiective, concediul nu poate fi efectuat.

Daca ii acordati concediu de odihna pe un contract ar insemna sa se prezinte la lucru pe celalalt contract si invers si nu are posibilitatea sa respecte prevederea mai sus mentionata.

Alte intrebari despre Concedii

TOP RASPUNSURI 2022
Buna ziuaAs dori sa-mi spuneti cate puncte de pensie primesc pentru- 9 luni armata intre 1 octombrie 1980- 30 iunie...[citeste mai mult]
Publicat la data 14 Ian. 2022 8 raspunsuri