ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Concediul de odihna a unei gravida acordat anticipat?


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua,
Sunt gravida,in luna iulie trebuie sa nasc.
Intentionez ca cele 126 de zile de concediu de maternitate sa le iau integral dupa nastere,aproximativ pana la finalul lunii octombrie. Lucrand in sistemul de invatamant,CO anual imi este calculat din septembrie 2014-septembrie 2015.
Consider ca voi avea dreptul sa imi iau pana in luna nasterii,iulie, CO integral,tinand cont ca postnatalul depaseste luna septembrie ,acesta neinfluentand zilele de CO cf.art.145 din Codul muncii.
Problema intervenita la planificarea si solicitarea mea a CO catre angajator: acesta nu stie daca este legal acordarea CO integral,considerand aprobarea lui anticipata.
Va rog sa imi spuneti cum se pot calcula zilele cuvenite din CO in situatia mea:pana in momentul planificarii nasterii sau pana la finalul perioadei de concediu de maternitate?

Adaugata in: Concedii Gravida
Udrea Alina
 User  Udrea Alina
a intrebat la 25 Mar. 2015
TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

1 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Adriana Iancu
 Expert Adriana Iancu
a raspuns la intrebare la 26 Mar. 2015
Calculat zilele de concediu de odihna pana la finalul celor 126 de zile de concediu de maternitate.
Codul muncii
Art 145
(4) La stabilirea duratei concediului de odihna anual, perioadele de incapacitate temporara de munca si cele aferente concediului de maternitate, concediului de risc maternal si concediului pentru ingrijirea copilului bolnav se considera perioade de activitate prestata.

Alte intrebari despre Concedii

Eroare conectare :