ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Concediul medical diminueaza concediul de odihna?


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua,


As dori sa stiu cat se diminueaza concediul de odihna daca in ultimele 12 luni am beneficiat de 180 zile de concediu medical.

Adaugata in: Concedii
Andrea Kerekes
 User  Andrea Kerekes
a intrebat la 15 Oct. 2013
TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

3 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului Andrea Kerekes la 16 Oct. 2013
Da, puteti. In mod normal angajatorul ar trebui sa va acorde zilele de CO fara sa reduca numarul lor ca urmare a CM.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Andrea Kerekes
 User Andrea Kerekes
a raspuns userului Ioana Popa la 16 Oct. 2013
Asta inseamna ca toate acele zile de CO pe care nu le-am efectuat inca (fiind in CM) sunt intacte? Pot cere sa intru in CO inainte de a intra in prenatal? (fiind insarcinata in 28 saptamani).

Va multumesc!
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 15 Oct. 2013
Durata concediului de odihna nu mai este diminuata in urma acordarii concediului medical, conform legislatiei europene. Directiva CE 88/2003, la art. 7 explicat prin Decizie a Curtii Europene de Justitie, prevede ca in cazul aparitiei unui concediu medical se considera ca salariatul nu isi poate exercita dreptul la CO in natura, din motive ce nu ii pot fi imputate. Caz in care durata CO ramane neschimbata.

Alte intrebari despre Concedii

Eroare conectare :