ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

concediul pre si postnatal


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Concediile: medical, pre si post natal afecteaza concediul de odihna al salariatei?
1. Daca de la data de 15.03.2010 am intrat in concediul medical pana la data de 09.06.2010 cand am nascut si in luna august 2010 mi s-a suspendat contractul de munca, la cate zile de concediu de odihna am dreptul pt anul 2010, tinand cont ca pana la data de 15.03.2010 nu am luat nici o zi din concediul de odihna?
2. Daca la data de 01.03.2010 am intrat in concediu prenatal si am nascut pe04.03.2010, iar in data de 04.07.2010 mi s-a suspendat contractul de munca, la cate zile de concediu de odihna am dreptul avand in vedere ca nu am luat nici o zi de concediu de odihna in 2010 ?

Roxana Georgescu
 User  Roxana Georgescu
a intrebat la 28 Iun. 2012
TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

2 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Corina Gibes
 User Corina Gibes
a raspuns la intrebare la 29 Iun. 2012
Numarul de zile de concediu de odihna sunt proportionale cu activitatea prestata + durata concediilor medicale. E pacat ca putina lume stie acest lucru, iar asiguratilor li se refuza drepturile.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns la intrebare la 28 Iun. 2012
Da si concediul de maternitate suspenda contractul de munca. Puteti beneficia de concediu de odihna, strict pentru timpul cat ati prestat activitate in cursul anului.

codul muncii republicat
Art. 1452 Durata efectiva a concediului de odihna anual...se acorda proportional cu activitatea prestata intr-un an calendaristic.


Alte intrebari despre Concedii

Eroare conectare :