ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Cum se calculeaza CO din anul 2016,daca in luna a10a intru in concediu prenatal?


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Din cele 21 zile la care am dreptul de concediul de odihna, avand in vedere ca in luna octombrie intru in prenatal, mi s-au recalculat zilele de concediu de odihna, ramanand 16 zile. Perioada de prenatal si postnatal stiu ca este concediul medical platit de catre unitate, dupa care intrii in concediul de matrnitate. Este corect cum s-au calculat zilele de concediu de odirna?

Geo Geo
 User  Geo Geo
a intrebat la 26 Iul. 2016
TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

2 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Eugenia Cremanaru
 User Eugenia Cremanaru
a raspuns la intrebare la 02 Aug. 2016
Buna ziua!

Nu este corect. Conform art. 145, alin (4) Codul Muncii, la stabilirea numarului de zile de concediu de odihna, perioada concediului de maternitate se considera perioada de activitate prestata. Asadar concediul de maternitate nu diminueaza numarul zilelor de concediu de odihna la care aveti dreptul.

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Adriana Iancu
 Expert Adriana Iancu
a raspuns la intrebare la 27 Iul. 2016
Nu este corect. Perioada concediului de maternitate se considera perioda de acticitate prestata si se in calclul la stabilirea numarului de zile de CO.
Codul muncii
Art 145
(4) La stabilirea duratei concediului de odihna anual, perioadele de incapacitate temporara de munca si cele aferente concediului de maternitate, concediului de risc maternal si concediului pentru ingrijirea copilului bolnav se considera perioade de activitate prestata.
ndemnizatia de maternitate se suporta integral din bugetul asigurarilor sociale de stat.

Alte intrebari despre Concedii

Eroare conectare :