ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Diminuarea perioadei de concediu de odihna


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua,

As dori sa stiu daca intr-un an o angajata care are dreptul la 24 de zile de concediu de odihna mai poate beneficia de acest drept in conditiile in care 8 luni din an este in concediu de crestere si ingrijire copil, sau concediul de odihna va fi calculat doar in functie de prezenta la serviciu, deci in acest caz diminuat. Ce se intampla daca isi ia tot acest concediu inainte de a intra in crestere copil?

Multumesc,


Adaugata in: Concedii
Adriana Constantin
 User  Adriana Constantin
a intrebat la 17 Ian. 2013
TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

4 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Adriana Constantin
 User Adriana Constantin
a raspuns userului Ioana Popa la 17 Ian. 2013
Multumesc!
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului Adriana Constantin la 17 Ian. 2013
Poate beneficia de concediu pentru anul respectiv, proportional cu cele 4 luni in care nu s-a aflat in concediu crestere copil, adica 8 zile din cele 24.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Adriana Constantin
 User Adriana Constantin
a raspuns userului georgeta ganea la 17 Ian. 2013
Multumesc frumos!
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns la intrebare la 17 Ian. 2013
Concediul de odihna se acorda proportional cu timpul lucrat in cursul anului.Daca va luati concediul de odihna ion avans in anul in care reluati activitatea nu mai aveti dreptul la concediu de odihna.Se face regularizarea acetui drept la reluarea activitatii
.Art. 145 din codul muncii republicat
(2) Durata efectiva a concediului de odihna anual se stabileste in contractul individual de munca, cu respectarea legii si a contractelor colective aplicabile, si se acorda proportional cu activitatea prestata intr-un an calendaristic.
;;;;
Sunt si unitati care fac regularizarea si la sfarsitul fiecarui an,In acest caz vi s-ar retine indemnizatia de concediu de odihna ca drept necuvenit si ar trebui sa dati banii inapoi pentru zilele de concediu efectuate si la care nu aveatui dreptul.

Alte intrebari despre Concedii

Eroare conectare :