ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

exista mijloace prin care se poate refuza rechemarea din concediul de odihna?


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


La inceputul anului au fost facute programarile de concediu pt anul in curs, moment in care am fost anuntati ca suntem obligati de angajator sa ne luam concediul integral (25 de zile in cazul meu).Pe 30 iunie am fost anuntata ca sunt mutata la alt compartiment. Am facut cerere de concediu pt 25 de zile, incepand cu data de 06.07.2015, conform planificării, a fost aprobata de șef, cu mentiunea ca pe perioada co ma va nlocui o alta colega. Problema este ca ea are co planificat pt data de 15.06.2015.
1. Ma pot rechema din concediu? ( am inteles ca asta vor sa faca)
2. Exista mijloace legale prin care pot refuza rechemarea?
Mentionez ca cea care ma va inlocui nu are dispozitie data si lucreaza la cu totul alt compartiment

Alina Mariana Costici
 User  Alina Mariana Costici
a intrebat la 03 Iul. 2015
TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

1 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Adriana Iancu
 Expert Adriana Iancu
a raspuns la intrebare la 05 Iul. 2015
Codul muncii
Art. 151. (întreruperea concediului Å??i rechemarea din concediu)
(1) Concediul de odihnÄ?? poate fi întrerupt, la cererea salariatului, pentru motive obiective.
(2) Angajatorul poate rechema salariatul din concediul de odihnÄ?? în caz de forÅ£Ä?? majorÄ?? sau pentru interese urgente care impun prezenÅ£a salariatului la locul de muncÄ??. Ãn acest caz angajatorul are obligaÅ£ia de a suporta toate cheltuielile salariatului Å??i ale familiei sale, necesare în vederea revenirii la locul de muncÄ??, precum Å??i eventualele prejudicii suferite de acesta ca urmare a întreruperii concediului de odihnÄ??.
Prin urmare,trebuie sa fie vorba de forta majora sau de interese majore ce impun prezenta dumneavostrala locul de munca, Desigur ca angajatorul trebuie sa faca o atare dovada.

Alte intrebari despre Concedii

Eroare conectare :