Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu

Indemnizatie crestere copil dupa 2 luni de la angajare


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna seara, eu am fost in crestere copil 2 ani dupa care m-am dus inapoi la serviciu numai ca cei de la firma m-au anuntat in prima zi de munca ca nu mai au nevoie de mine si ca ma baga in preaviz de 30 zile. Dupa cele 30 zile de preaviz am intrat in somaj timp de 9 luni apoi m-am angajat. Muncesc de 2 luni si am ramas gravida. Intrebarea este: eu o sa beneficiez de indemnizatie copil? Precizez ca am avut continuitate.

Multumesc mult!

Adaugata in: Concedii Indemnizatie
Daniela Penu
 User  Daniela Penu
a intrebat la 28 Oct. 2013
SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

2 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ana Varga
 User Ana Varga
a raspuns userului Ioana Popa la 18 Feb. 2014
Buna Seara! As dori sa m-a lămuriri in legătura cu perioada de acordare a indemnizatiei pt creșterea copilului. Cele 12 luni anterioare Nașterii se referă la perioada pana cand ai rămas ?nsărcinată ? Trebuie sa ai lucrate 12 luni pana in momentul in care ai rămas ?nsărcinată sau 12 luni pana naști? Eu am aflat ca sunt ?nsărcinată in 6 saptam?ni dar nu am dec?t 9luni lucrate la firma aceasta. Eu voi putea beneficia? Multumesc anticipat!
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 28 Oct. 2013
Da, aveti dreptul la concediu crestere copil si indemnizatia aferenta. Atat perioada de somaj cat si cea de concediu crestere copil anterioare celei de-a doua sarcini se iau in considerare la stabilirea celor 12 luni cerute de OUG 111/2010 anterioade datei nasterii, si intra in calculul indemnizatiei aferente, impreuna cu veniturile realizate in cele 12 luni anterioare datei nasterii.

Art. 2 - OUG 111/2010 modificata prin legea 166/2012, publicata in M.Of. 699/2012
(1) incep?nd cu data de 1 ianuarie 2011, persoanele care, in ultimul an anterior datei nasterii copilului, au realizat timp de 12 luni venituri din salarii, venituri din activitati independente, venituri din activitati agricole supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare, denumite in continuare venituri supuse impozitului, pot beneficia optional de urmatoarele drepturi:
a) concediu pentru cresterea copilului in v?rsta de p?na la un an, respectiv 3 ani in cazul copilului cu handicap, precum si de o indemnizatie lunara;
b) concediu pentru cresterea copilului in varsta de p?na la 2 ani, precum si de o indemnizatie lunara.
..........................
(5) Cele 12 luni prevazute la alin. (1) pot fi constituite integral si din perioadele in care persoanele s-au aflat in una sau mai multe dintre urmatoarele situatii:
a) au beneficiat de indemnizatie de somaj, stabilita conform legii, sau au realizat perioade de stagiu de cotizare in sistemul public de pensii, in conditiile prevazute de actele normative cu caracter special care reglementeaza concedierile colective;
b) s-au aflat in evidenta agentiilor judetene pentru ocuparea fortei de munca, respectiv a municipiului Bucuresti, in vederea acordarii indemnizatiei de somaj;
c) au beneficiat de concedii si de indemnizatii de asigurari sociale de sanatate prevazute de Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 158/2005 privind concediile si indemnizatiile de asigurari sociale de sanatate, aprobata cu modificari si completari prin Legea nr. 399/2006, cu modificarile si completarile ulterioare;
.....................................
g) au beneficiat de concediu si indemnizatie lunara pentru cresterea copilului;
h) au beneficiat de concediu si indemnizatie lunara pentru cresterea sau, dupa caz, pentru ingrijirea copilului cu handicap;
i) au beneficiat de concediu fara plata pentru cresterea copilului;




Alte intrebari despre Concedii

Expertii nostri
Ioana Popa
G Stancu George Andreescu Viviana Serni violeta Georgescu Radu Anton Marius Ion
TOP RASPUNSURI 2019
Buna ziua! Am un salariat care a cerut suspendare pentru probleme personale timp de 3 luni, acceptata de catre angajator...[citeste mai mult]
Publicat la data 18 Iun. 2019 2 raspunsuri
In data de 12.06. mi-am inaintat demisia la firma X, aceasta notificare fiind pentru demisie fara preaviz, incepand cu...[citeste mai mult]
Publicat la data 19 Iun. 2019 3 raspunsuri
Buna ziua!Sunt nascuta in 21.03.1962 si sunt angajata din 9.10.1981 si am lucrat in grupa a II-a timp de 19 ani 5 luni...[citeste mai mult]
Publicat la data 20 Iun. 2019 2 raspunsuri
Dupa un proces inceput in anul 2017 , am obtinut o hotarare judecatoreasca favorabila, in luna februarie 2019. In luna...[citeste mai mult]
Publicat la data 18 Iun. 2019 1 raspuns
Revin cu o intrebare pentru mai multe lamuriri. Daca un salariat care se afla in suspendare CIM pentru o perioada de un...[citeste mai mult]
Publicat la data 18 Iun. 2019 4 raspunsuri
Buna ziua, Am sa prezint urmatorul caz : profesor titular incadrat pe perioada nedeterminata pe o norma intreaga ( 18...[citeste mai mult]
Publicat la data 20 Iun. 2019 2 raspunsuri