ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Modalitati de inregistrare (sau nu ) concedii medicale / Concediu de odihna


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua.
Am 2 intrebari legate de concediul medical.
1. Pe durata concediului medical, contractul de munca se suspenda si care este art cu care se inscriere in Revisal?
2. Perioada concediului medical se scade din durata aferenta concediului de odihna anual?
Va rog sa-mi indicati si art de lege sau spetele juridice.
Multumesc

Adaugata in: Concedii
Dan Tache
 User  Dan Tache
a intrebat la 21 Mar. 2014
Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

2 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Dan Tache
 User Dan Tache
a raspuns userului Ioana Popa la 24 Mar. 2014
Multumesc.
Exact ce stiam.
Pe baza raspunsului dvs poate conving si angajatorul.
Cu stima,
Dan Tache
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [2] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 21 Mar. 2014
1. Da, pe durata concediului medical contractul de munca se suspenda de drept, dar nu se opereaza in Revisal. La baza lui sta certificatul medical, si nu o decizie ca sa se puna problema operarii in registru. De altfel chiar in HG 500/2011 este prevazuta ca exceptie operarea lor.

Art. 3
(2) Registrul se completeaza in ordinea angajarii si cuprinde urmatoarele elemente:
h) perioada si cauzele de suspendare a contractului individual de munca, cu exceptia cazurilor de suspendare in baza certificatelor medicale;

2. Nu, durata concediului medical nu influenteaza durata concediului de odihna, in baza Directivei CE 88/2003.

Alte intrebari despre Concedii

TOP RASPUNSURI 2021
Buna ziua. Sunt absolvent al facultatii de economie cu licenta in management, am urmat cursurile de master la aceeasi...[citeste mai mult]
Publicat la data 20 Iul. 2021 7 raspunsuri
BunÄ? ziua. Cumnata mea este nÄ?scutÄ? ??n 01.09.1960. Are vechime de 25 ani ??i a muncit ca ??i coafezÄ? cu salariul...[citeste mai mult]
Publicat la data 17 Iul. 2021 1 raspuns