ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Obligativitate mentinere pe post o unei salariate revenite din CIC?


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Avem o profesoara care revine din CIC in martie 2014 , dar pentru anul scolar 2014-2015 postul ei intra in restrangere si vroiam sa intreb daca angajatorul are obligatia sa mentina pe post salariata dupa evenirea din CIC o anumita periada de timp?

Adaugata in: Concedii
Ioana Mihai
 User  Ioana Mihai
a intrebat la 11 Feb. 2014
Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

4 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [2] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului Ioana Popa la 13 Feb. 2014
Corectie, cat timp este incadrata pe perioada nedeterminata.

Daca este incadrata pe perioada determinata, codul muncii permite incetarea de drept a contractului la data expirarii lui.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [2] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului Dana Gavra la 13 Feb. 2014
Profesoara in cauza revine din CIC in martie 2014, nu se afla in CIC in anul scolar 2014 - 2015. Deci nu i se aplica ei aceste prevederi, cat timp nu se va mai afla in CIC in anul scolar mentionat.

Art. 255
(6) Personalul didactic are dreptul la intreruperea activitatii didactice, cu rezervarea postului, pentru cresterea si ingrijirea copilului in varsta de pana la 2 ani, respectiv 3 ani in cazul copiilor cu handicap, conform prevederilor legale in vigoare. De acest drept poate beneficia numai unul dintre parinti sau sustinatorii legali.

S-ar aplica aceasta prevedere conform metodoligiei pentru anul 2013 - 2014 daca s-ar pune problema restrangerii postului in acest an scolar.

Ce se aplica in cazul ei este OUG 111/2010, atat timp cat este incadrata pe perioada determinata si restrangerea nu are la baza un faliment sau o reorganizare judiciara.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Dana Gavra
 User Dana Gavra
a raspuns la intrebare la 13 Feb. 2014
Art. 27 (1) din Metodologia-cadru privind mobilitatea personalului didactic ?n anul școlar 2014-2015 prevede: ,,Cadrele didactice titulare care, ?n perioada stabilirii şi soluţionării reducerilor de activitate, se ?ncadrează ?n prevederile art. 255 alin. (1)-(6) din Legea nr. 1/2011 cu modificările şi completările ulterioare, NU sunt afectate de completarea
normei didactice sau de restr?ngere de activitate, ?n situaţia ?n care la aceeaşi catedră sunt mai multe cadre didactice titulare, dec?t la solicitarea sau cu acordul persoanelor ?n cauză." Profesoara ?n cauză, afl?ndu-se ?n CIC, se regăsește la alin.6 din art.255 din Legea Educației Naționale. ?n consecință, profesoara va reveni ?n activitate pe catedra ei iar o altă colegă/coleg de specialitate va intra ?n restr?ngere de activitate. Excepție dacă este singura titulară pe catedră sau, greu de crezut, dacă va solicita ea să intre ?n restr?ngere. Atenție ?nsă restr?ngerea de activitate presupune că nu se poate asigura cel puțin1/2 de normă ?n specialitate, ?n caz contrar vorbim despre completare de catedră.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [1] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 11 Feb. 2014
Cat timp angajatorul nu se afla in procedura de faliment sau reorganizare judiciara, angajatorul este obgliat sa o mentina pe post timp de 6 luni de la revenirea ei definitiva. Asta daca nu cumva a beneficiat deja de aceasta masura de protectie, in baza aceluiasi act normativ.

Daca este vorba doar de o reorganizarea interna atunci nu aveti voie sa dispuneti concedierea ei fara conditiile de mai sus.

Alte intrebari despre Concedii

TOP RASPUNSURI 2021
Buna ziua !Va rugam frumos sa ne ajutati cu un raspuns:Unui angajat urmeaza sa i se faca un Act aditional la CIM pentru...[citeste mai mult]
Publicat la data 03 Mar. 2021 3 raspunsuri
Buna ziua!Am urmatoarea situatie: In martie2012 am fost concediata din motive neimputabile mie (reducere posturi) si am...[citeste mai mult]
Publicat la data 04 Mar. 2021 1 raspuns