ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Perioada concediu fara plata


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


As dori sa stiu la cate zile de concediu fara plata are dreptul un salariat (mai este valabila perioada de 90 zile)? Si daca da, este vorba de zile lucratoare sau calendaristice?

Adaugata in: Concedii
Cristina Doncea
 User  Cristina Doncea
a intrebat la 09 Nov. 2012
TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

2 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Cristina Doncea
 User Cristina Doncea
a raspuns userului Ioana Popa la 12 Nov. 2012
Multumesc pentru raspuns.
Informatiile date de dvs. imi erau cunoscute. As fi vrut ceva mai detaliat., dar m-ati lamurit.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 09 Nov. 2012
Depinde de caracterul zilelor de fara plata si de domeniul in care activati. Concediul fara plata pentru nevoie personale, durata lui, se stabileste prin Contract colectiv de munca sau prin Regulament intern. La fel si in cazul concediului pentru evenimente familiale deosebite, tipul evenimentelor si numarul zilelor acordate se stabilesc tot prin acest documente.

Codul muncii republicat
Art. 152
(1) In cazul unor evenimente familiale deosebite, salariatii au dreptul la zile libere platite, care nu se includ in durata concediului de odihna.
(2) Evenimentele familiale deosebite si numarul zilelor libere platite sunt stabilite prin lege, prin contractul colectiv de munca aplicabil sau prin regulamentul intern.

Art. 153
(1) Pentru rezolvarea unor situatii personale salariatii au dreptul la concedii fara plata.
(2) Durata concediului fara plata se stabileste prin contractul colectiv de munca aplicabil sau prin regulamentul intern.

Alte intrebari despre Concedii

TOP RASPUNSURI 2022
ionel slujitoru22-Ian-2022Buna ziua Am si eu nevoie de o informatie autorizata,.si anume pensionat recent 20/12/2021 si...[citeste mai mult]
Publicat la data 22 Ian. 2022 7 raspunsuri
buna ziuanascuta in ianuarie 1965grupa a 2 de munca11 ani si 8 luniva rog sa mi spuneti , cand pot depune dosarul...[citeste mai mult]
Publicat la data 26 Ian. 2022 1 raspuns