ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Poate fi inrerupt concediul de odihna in cazul unor evenimente familiale deosebite?


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Un angajat al societatii poate beneficia, de zile libere platite, urmare decesului tatalui, asa cum este prevazut in CCM incheiat la nivel de unitate, daca decesul tatalui survine in perioada in care angajatul se afla in concediu de odihna?
Art. 1521 din Lg. 53/2003, republicata, se refera la acest lucru?
Daca da, se poate intrerupe concediul de odihna, evident cu acordul angajatorului si zilele de concediu se pot reprograma?
E posibil ca fiind in concediu de odihna, angajatul sa nu poata beneficia de acest drept, prevazut in CCM?
Multumesc mult!

Adaugata in: Concedii Intrerupere co
Jipa Mariana
 User  Jipa Mariana
a intrebat la 03 Ian. 2012
TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

1 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 03 Ian. 2012
Salariatul poate intrerupe concediul de odihne in baza unor motive obiective, asa cum prevede Codul Muncii.

Art. 151
1 Concediul de odihna poate fi intrerupt, la cererea salariatului, pentru motive obiective.

Zilele platitie pentru situatii de familie deosebite se acorda in functie de CCM aplicabil sau Regulament intern, in functie de caz. Art. 152 alin. 1 se refera tocmai la acest lucru. Zilele de CO ramase vor putea fi reprogramate, in urma unei discutii cu angajatorul si in functie de activitatea sau necesitatile companiei.

Alte intrebari despre Concedii

Eroare conectare :