ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

ref. CCC


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua,
In cazul in care dupa terminarea concediului de maternitate postnatal voi solicita concediu de risc maternal, voi mai avea dreptul ca dupa cele 120 zile de CRM sa depun cerere pentru CCC pana la implinirea varstei de 2 ani?
De asemenea, in cazul in care dupa expirarea concediului postnatal sau/si concediului de risc maternal revin la munca insa pentru o perioada de 6-7 luni, mai pot beneficia de CCC dupa aceasta perioada lucrata pana la implinirea varstei de 2 ani?
Va multumesc!

Adaugata in: Concedii Ccc
V E
 User  V E
a intrebat la 24 Iul. 2013
Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

5 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [1] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului Georgeta Ganea la 26 Iul. 2013
Salariata care a devenit mama poate fi suspusa unor riscuri si dupa ce naste, pentru ca din punct de vedere medical ea este inca vulnerabila, fiind in perioada de alaptare. In unele situatii angajatorii pot asigura conditiile pentru ca mama sa isi poata alapta copilul in camera special amenajata, dar sunt in majoritatea cazurilor acest lucru nu se intampla. Caz in care intervine posibilitatea acordarii concediului de risc.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [1] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului Georgeta Ganea la 26 Iul. 2013
Art. 2 - OUG 96/2003

?n sensul prevederilor prezentei ordonanţe de urgenţă, termenii şi expresiile de mai jos sunt definite după cum urmează:
d) salariata care a născut recent este femeia care şi-a reluat activitatea după efectuarea concediului de lăuzie şi solicită angajatorului ?n scris măsurile de protecţie prevăzute de lege, anex?nd un document medical eliberat de medicul de familie, dar nu mai t?rziu de 6 luni de la data la care a născut;
e) salariata care alăptează este femeia care, la reluarea activităţii după efectuarea concediului de lăuzie, ?şi alăptează copilul şi anunţă angajatorul ?n scris cu privire la ?nceputul şi sf?rşitul prezumat al perioadei de alăptare, anex?nd documente medicale eliberate de medicul de familie ?n acest sens;
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [1] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului Georgeta Ganea la 26 Iul. 2013
V-as sugera sa cititi legea inainte sa interveniti cu aceasta afirmatie.


Art. 10 - OUG 96/2003 privind protectia maternitatii la locul de munca.
(1) ?n cazul ?n care angajatorul, din motive justificate ?n mod obiectiv, nu poate să ?ndeplinească obligaţia prevăzută la art. 9, salariatele prevăzute la art. 2 lit. c)?e) au dreptul la concediu de risc maternal, după cum urmează:

b) după data revenirii din concediul postnatal obligatoriu, salariatele prevăzute la art. 2 lit. d) şi e), ?n cazul ?n care nu solicită concediul şi indemnizaţia pentru creşterea şi ?ngrijirea copilului p?nă la ?mplinirea v?rstei de 2 ani sau, ?n cazul copilului cu handicap, p?nă la 3 ani.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [1]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns la intrebare la 24 Iul. 2013
Concediu pentru risc maternal se acorda numai inainte de concediu de maternitate, niciodata dupa.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [1] Nemultumit de acest raspuns [1]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 24 Iul. 2013
Concediul pentru risc maternal insa se acorda daca in raportul de risc intocmit de angajator impreuna cu medicul de medicina muncii apare aceasta recomandare, ca urmare a conditiilor de lucru ce prezinta riscuri pentru salariata, fat sau nou-nascut.

Art. 10 - OUG 96/2003 privind protectia maternitatii la locul de munca.
(1) ?n cazul ?n care angajatorul, din motive justificate ?n mod obiectiv, nu poate să ?ndeplinească obligaţia prevăzută la art. 9, salariatele prevăzute la art. 2 lit. c)?e) au dreptul la concediu de risc maternal, după cum urmează:
a) ?nainte de data solicitării concediului de maternitate, stabilit potrivit reglementărilor legale privind sistemul public de pensii şi alte drepturi de asigurări sociale, salariatele prevăzute la art. 2 lit. c);
b) după data revenirii din concediul postnatal obligatoriu, salariatele prevăzute la art. 2 lit. d) şi e), ?n cazul ?n care nu solicită concediul şi indemnizaţia pentru creşterea şi ?ngrijirea copilului p?nă la ?mplinirea v?rstei de 2 ani sau, ?n cazul copilului cu handicap, p?nă la 3 ani.


Alte intrebari despre Concedii

Expertii nostri
Ioana Popa
Viviana Serni Marius Ion alexei delimart G Stancu Gratiela Petrescu George Andreescu
TOP RASPUNSURI 2021
Buna ziua! Va rog sa-mi spuneti cand se poate depune dosarul de pnsie la limita de varsta daca acea persoana se afla in...[citeste mai mult]
Publicat la data 18 Oct. 2021 2 raspunsuri
Daca contest in instanta judecatoreasca competenta ,decizia de pensionare in termen de 45 zile conform art138 aliniat(1)...[citeste mai mult]
Publicat la data 21 Oct. 2021 1 raspuns