ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

restituire indemnizatie de concediu de odihna


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua. Am urmatoarea situatie: un salariat cu salar net 724 lei, a beneficiat de concediul de odihna in luna martie integral. In mai si-a dat demisia. E legal sa ii retin suma datorata (cf art 256 Codul Muncii), sa restituie indemnizatia necuvenita? Indemnizatia de CO a fost 998 lei si trebuie sa ii retin 570 lei care este mai mult de jumatate din salarul net (art 169 Codul Muncii). De facpt aici e problema: pot sa ii retin toata suma?
Multumesc.

Laura Stoian
 User  Laura Stoian
a intrebat la 18 Mai. 2015
TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

1 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Adriana Iancu
 Expert Adriana Iancu
a raspuns la intrebare la 19 Mai. 2015
Codul muncii
Art. 169. [reţinerile din salariu]
(1) Nici o reÅ£inere din salariu nu poate fi operatÄ??, în afara cazurilor Å??i condiÅ£iilor prevÄ??zute de lege.
Prin urmare, daca salariatul nu restituie de buna voie indemnizatia de concediu necuvenita la casieria societatii (situatie in care i se va elibera chitanta), angajatorul nu ii poate retine din salariu decat in baza unei hotatrari definitive si irevocabile.

Alte intrebari despre Concedii

Eroare conectare :