ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Salariata in ccc apare in statul de plata?


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Salariatele aflate in CCC, avand cim-ul suspendat, mai trebuie sa apara pe statul de plata cu zero, in perioada de 1 an sau 2, cat e concediul?

Va multumesc.

Adaugata in: Concedii
Predescu Ana
 User  Predescu Ana
a intrebat la 29 Mar. 2012
TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

7 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Diana Miha
 User Diana Miha
a raspuns la intrebare la 30 Mar. 2012

Pentru persoanele care intra in concediu crestere copil se va completa data
plecarii de la angajator care corespunde cu ultima zi de activitate la angajator, aceasta urmand sa intre in concediu pentru crestere copil, iar data angajarii se completeaza in momentul reintoarcerii la lucru a persoanei la angajator. Aceasta persoana va fi raportata in perioada cat se afla in concediu ingrijire copil de Agentia Nationala pentru Prestatii Sociale conform art. 2963 litera f pct.2 din OUG117/2010 care la randul sau va completa atat data angajarii data de la care persoana incepe concediul pentru cresterea copilului cat si data plecarii *cand angajatul termina concediul

Persoanele care se afla in crestere si ingrijire copil pana la 2 ani CIC nu se raporteaza de catre angajator ci de catre Agentia Nationala pentru Prestatii Sociale conform art. 2963litera f pct.2 din OUG117/2010 !

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului la 30 Mar. 2012
Asa este, la acest lucru ma refeream si eu. Am completat pentru ca din raspunsul dumneavoastra anterior se intelegea ca nu se completeaza deloc D112 de catre angajator. Multumim pentru mentionarea tututor informatiilor.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Diana Miha
 User Diana Miha
a raspuns la intrebare la 30 Mar. 2012
Dar nu uitati ca pe statul de plata trebuie sa apara cu venituri 0 si contract suspendat/ Si pe pontaj trebuie sa apara.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului diana miha la 29 Mar. 2012
Se trece si in declaratia 112, pentru ca raportul de munca este inca existent, si nu incetat. motiv pentru care se depune declaratia cu venituri zero.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Predescu Ana
 User Predescu Ana
a raspuns la intrebare la 29 Mar. 2012
Multumesc pentru raspunsuri.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Diana Miha
 User Diana Miha
a raspuns la intrebare la 29 Mar. 2012
Da, persoana care se afla in CIC trebuie sa apara pe statul de plata cu venituri 0 cat timp e in CIC. Si neaparat trebuie sa apara pe stat ca e contract suspendat. O inregistrati si in revisal cu contract suspendat si din declaratia 112 o scoateti de tot. Se reintroduce in decl 112 in momentul cand se intoarce la servici si obtine venituri. Se vede clar in decl 112 ca sectiunea C e speciala pentru asa ceva si persoanele aflate in CIC se declara de catre agentia nationala pentru protectia sociala de unde angajatii isi iau indemnizatie. Scrie clar, in paranteza, la sectiunea C daca alegeti persoane care se afla in CIC .
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 29 Mar. 2012
Salariatele aflate in CIC apar pe declaratiile angajatorului si pe stat cu venituri zero pentru perioada concediului. Raportul de munca este doar suspendat, insa existent.

Alte intrebari despre Concedii

Eroare conectare :