ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

se acorda concediu odihna la al doilea contract de munca?


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Am rugamintea sa-mi spuneti daca la al doilea contract de munca se acorda concediu de odihna si care este baza legala. Am urmatoarea situatie: o persoana care are contract de munca pe perioada nedeterminata cu norma intreaga de 8 ore/zi la un angajator si la un alt angajator contract de munca pe perioada nedeterminata de 4 ore pe zi. La angajatorul cu norma de 4 ore pe zi are dreptul la concediu de odihna?

Mirela Nina
 User  Mirela Nina
a intrebat la 25 Feb. 2016
TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

1 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Adriana Iancu
 Expert Adriana Iancu
a raspuns la intrebare la 26 Feb. 2016
Da, salariatul are dreptul la concediul de odihna pentru fiecare contract.
Codul Muncii prevede la art.35 dreptul salariatului de a cumula mai multe functii la angajatori diferiti sau la acelasi angajator, in baza unor contracte individuale de munca, beneficiind de salariul corespunzator pentru fiecare dintre acestea. Codul muncii nu face distinctia intre diferitele tipuri de contracte de munca care pot fi incheiate de o singura persoana, astfel incat acestea pot fi cu norma intreaga sau cu timp partial, pe perioada nedeterminata sau pe perioada determina, la angajatori diferiti sau la acelasi angajator.

Alte intrebari despre Concedii

TOP RASPUNSURI 2022
Buna ziua. Am o masura de indeplinit de la ITM pentru un angajat aflat in concediu fara plata pe perioada...[citeste mai mult]
Publicat la data 22 Iun. 2022 2 raspunsuri
Buna ziua! Spuneti-mi, va rog, contractul de munca pe perioada determinata se poate modifica in contract de munca pe...[citeste mai mult]
Publicat la data 23 Iun. 2022 2 raspunsuri