ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Se compenseaza timpul meu lucrat pe cartea de munca cu timpul sotului


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua!As avea si eu o intrebare la Dumneavoastra.sotul meu are pe cartea de munca lucrat consecutiv 1 an si jumatate si are o pauza de 2 luni,eu urmez sa nasc,am lucrat si eu cu carte de munca dar numai 2 luni.Intrebarea mea este poate intra sotul meu pe concediu de crestere a copilului dupa nasterea mea,si daca se compenseaza cele 2 luni ale mele lucrate cu pauza lui?
In perioada in care am lucrat eu el era in pauza,iar dupa acele 2 luni si-a reluat activitatea la locul de munca.
Va Rog sa-mi raspundeti la intrebare pentru a sti daca beneficiaza el de concediu de crestere a copilului.
Va Multumesc!

Sonia Simon
 User  Sonia Simon
a intrebat la 06 Feb. 2014
Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

3 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului Sonia Simon la 06 Feb. 2014
Daca in cele 12 luni anterioare datei nasterii a realizat venituri profesionale supuse impozitului pe venit sau din activitati agricole, impozitate cu 16%,a tunci da, poate intra in concediu crestere copil. Se iau in calcul si indemnziatiile pentru concedii medicale sau somaj de exemplu. Vedeti si art. 2 din OUG 111/2010 - il gasiti si aici http://clublegislatiamuncii.manager.ro/codul-muncii/indemnizatie-pentru-cresterea-copilului-7288.html

Depinde si ce au insemnat cele doua luni de pauza, daca ele se regasc in cele 12 anterioare nasterii. Daca este o perioada de medical atunci nu vor fi probleme.

Dvs aveti insa dreptul la concediul de maternitate pentru sarcina si lauzie, acordat pentru 126 de zile din totalul carora minim 42 trebuie sa fie perioada de lauzie.

Nu puteti insa completa vechimea dvs cu cea a sotului, este logic sa nu fie asa. Fiecare salariat obtine propria vechime prin prisma raportului de munca incheiat cu angajatorul.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Sonia Simon
 User Sonia Simon
a raspuns userului georgeta ganea la 06 Feb. 2014
Dar beneficiaza de concediu pentru cresterea copilului?
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns la intrebare la 06 Feb. 2014
Este exclusa o astfel de compensare

Alte intrebari despre Concedii

Expertii nostri
violeta Georgescu
Marius Ion adriana iancu alexei delimart G Stancu Viviana Serni Radu Anton
TOP RASPUNSURI 2021
Am primit decizia de pensie anticipata partial in data de 27.01.2021 data postei.Care este data maxima pina la care...[citeste mai mult]
Publicat la data 22 Feb. 2021 2 raspunsuri
Puteti sa solicitati anularea deciziei de pensionare anticipata partial in termen de 30 de zile calendaristice de la...[citeste mai mult]
Publicat la data 22 Feb. 2021 1 raspuns
Buna ziua,Sunt de aproape doi ani pensionar -limita de varsta cu reduce pentru conditii Grupa I (inainte de 2001!!);Am...[citeste mai mult]
Publicat la data 23 Feb. 2021 1 raspuns
Buna seara,Va rog sa ma ajutati la urmatoarea speta:Salariatul solicita 15 zile libere platite pentru nasterea...[citeste mai mult]
Publicat la data 25 Feb. 2021 2 raspunsuri
BunÄ? ziua,Un profesor este ??n concediu medical, av??nd Covid (??i fiind ??ntr-o stare foarte proastÄ?).Inspectoratul...[citeste mai mult]
Publicat la data 27 Feb. 2021 1 raspuns
Buna ziua,Un angajat a participat la un concurs pt ocuparea unui post pe perioada nedeterminata ??i la ??i ocupat. Dupa...[citeste mai mult]
Publicat la data 28 Feb. 2021 1 raspuns