ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Tatal poate beneficia de concediu crestere copil?


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua, am o intrebare legata de concediu pentru cresterea unui copil in varsta pana la 2 ani. Sunt insarcinata si am 12 luni lucrate inainte de nasterea copilului....acesta urmand sa se nasca in septembrie. Intrebarea mea este daca tatal poate beneficia de cel putin 1 luna pentru cresterea copilului avand in vedere ca in 4 iunie i s-a incheiat somajul. Pana in acel moment nu a avut intrerupere dar din 4 iunie 2012 si pana in 18 iunie are intrerupere. Se mai incadreaza el sa stea acasa cel putin 1 luna cu copilul avand in vedere ca este o intrerupere de cateva zile sau o sa beneficiez eu intregral de concediu pentru cresterea copilului?

Adaugata in: Concedii
Simona Paul
 User  Simona Paul
a intrebat la 08 Iul. 2012
TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

4 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului simona paul la 20 Iul. 2012
Daca indeplineste si el conditiile de acordare a concediului atunci va fi obligat sa efectueaze cel putin o luna din totalul concediului. Altfel, acesta se va pierde, se scade impreuna cu indemnizatia din totalul lui, ceea ce inseama ca dvs veti pierde o luna de concediu si indemnizatie.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Simona Paul
 User Simona Paul
a raspuns userului simona paul la 09 Iul. 2012
Pai ar avea 01.06.2012 - 04.06.2012 (3 zile somaj)
19.06.2012-31.06.2012 (9 zile lucrate)
Deci in total ar avea 12 zile realizand venituri supuse impozitului asa ca poate benefia si el de cel putin 1 luna pentru cresterea copilului.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Simona Paul
 User Simona Paul
a raspuns userului georgeta ganea la 09 Iul. 2012
Multumesc pentru raspuns.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns la intrebare la 09 Iul. 2012
Daca sotul dumneavoastra in luna iunie nu are mai mult de 10 zile lucratoare pauza, atunci poate beneficia. Luna iunie avand 20 zile lucratoare.
Art. 4 din OUG 111 din 2010
(1) In calculul celor 12 luni prevazute la art. 2 alin. (1) se includ si fractiunile de luna in care s-au realizat venituri supuse impozitului, precum si cele in care solicitantii s-au aflat in situatiile prevazute la art. 2 alin. (5) ??i (6), considerate luna intreaga.
(2) Prin fractiune de luna se intelege efectuarea a cel putin jumatate din zilele lucratoare din acea luna in care persoana indreptatita a realizat venituri supuse impozitului ori s-a aflat in una sau mai multe dintre situatiile prevazute la art. 2 alin. (5) si (6).

Alte intrebari despre Concedii

Eroare conectare :