Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu

Verificare angajat aflat in concediu medical


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua,
un angajat este in concediu medical.
Acesta are o deplasare international in conditiile in care aceasta nu este in scop medical recomandata de medic.
Se poate lua vreo masura retroactiv? In baza unui process verbal intocmit de catre o comisie numita de angajator se poate decide neachitarea indemnizatiei de concediu medical de la data luarii la cunostinta a respectivei deplasari de la domiciliu?
multumesc

Angela Stancioi
 User  Angela Stancioi
a intrebat la 18 Mai. 2015
SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

2 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Angela Stancioi
 User Angela Stancioi
a raspuns userului adriana iancu la 19 Mai. 2015
Doamna expert,
e vorba de un angajat aflat in concediu medical care nu se afla la domiciliu.
Este vorba de art. 51 alin. 3 indice 2 si indice 3 din OUG 158/2005. (era necesar sa indic eu textul de lege daca dvs sunteti expert?)
Intrebarea mea era daca se pot lua masuri aplicate retroactiv dovedindu-se aceasta neprezenta la domiciliu.
multumesc
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [1]
Adriana Iancu
 Expert Adriana Iancu
a raspuns la intrebare la 18 Mai. 2015
Aangajatorul este obligat sa plateasca indemnizatia de concediu medical( refuzul nejustificat al acestuia constiituie contraventie si se sanctioneaza cu amenda de la 2.500 lei la 5.000 de lei in baza art. 47 alin. (2) lit. a) si art. 48 alin. (1) lit. a) din OUG 158/2005),dar sunt si situatii care constituie refuzuri justificate la plata indemnizatiilor prevazute la art. 88 din Normele metodologice de aplicare a OUG 158/2005 :
- nu se face dovada calitatii de asigurat pentru concedii si indemnizatii de asigurari sociale de sanatate
- neindeplinirea stagiului complet de cotizare, cu exceptiile prevazute de lege;
- necompletarea tuturor rubricilor din certificatul de concediu medical de catre medicul care a eliberat/vizat respectivul certificat
- neprezentarea certificatului de concediu medical in termenele prevazute de lege
- acordarea retroactiva a certificatelor de concediu medical in afara situatiilor prevazute de lege
- certificate de concediu medical ce depasesc duratele maxime prevazute de prezentele norme
- amanarea platii ca urmare a sesizarii comisiilor care efectueaza controlul, de catre angajatorul care constata eliberari nejustificate de certificate de concedii medicale.

Alte intrebari despre Concedii

TOP RASPUNSURI 2019
AM O VECHIME DE 45 ANI .Cum se calculeaza valoarea pensiei daca conform legii este calculata la 35 ani?[citeste mai mult]
Publicat la data 24 Iun. 2019 1 raspuns
Buna ziua!Sunt nascuta in 21.03.1962 si sunt angajata din 9.10.1981 si am lucrat in grupa a II-a timp de 19 ani 5 luni...[citeste mai mult]
Publicat la data 20 Iun. 2019 2 raspunsuri
Buna ziua, Am sa prezint urmatorul caz : profesor titular incadrat pe perioada nedeterminata pe o norma intreaga ( 18...[citeste mai mult]
Publicat la data 20 Iun. 2019 2 raspunsuri