ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Care este temeiul legal de a incheia un CIM pe perioada determinata


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


As dori sa aflu care este temeiul legal de a incheia un contract de munca pe perioada determinata unei persoane care va da examen in locul unei persoane care si-a dat demisia?
Pot incheia contactul pe perioada determinata, postul fiind permanent.

Adaugata in: Contract de munca
Claudia Hang
 User  Claudia Hang
a intrebat la 14 Feb. 2014
Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

2 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 14 Feb. 2014
Puteti modifica structura postului daca doriti, atat timp cat el este deja vacant temporar sau permanent si poate fi ocupat de o alta persoana.

Daca persoana in cauza urmeaza sa participe la un concurs de angajare, pentru ocuparea acestui post, atunci contractul de munca ar trebui incheiat doar daca persoana promoveaza acest concurs. Cat timp ea nu a castigat dreptul de a ocupa postul, existand aceasta procedura de participare la concurs, atunci nu se poate spune ca a obtinut postul si nu ar fi corecta angajarea.

Contractul pe perioda determinata, la fel ca cel pe perioada nedeterminata, se incheie in baza Codului muncii republicat, art. 83 mai precis, sau a altor legi care prevad acesta posibilitate de incadrare.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Cristina Caluian
 User Cristina Caluian
a raspuns la intrebare la 14 Feb. 2014
Contractul pe durata determinata poate fi incheiat in urmatoarele situatii:
a)?nlocuirea unui salariat ?n cazul suspendării contractului său de muncă, cu excepţia situaţiei ?n care acel salariat participă la grevă;
b)creşterea şi/sau modificarea temporară a structurii activităţii angajatorului;
c)desfăşurarea unor activităţi cu caracter sezonier;
d)?n situaţia ?n care este ?ncheiat ?n temeiul unor dispoziţii legale emise cu scopul de a favoriza temporar anumite categorii de persoane fără loc de muncă;
e)angajarea unei persoane care, ?n termen de 5 ani de la data angajării, ?ndeplineşte condiţiile de pensionare pentru limită de v?rstă;
f)ocuparea unei funcţii eligibile ?n cadrul organizaţiilor sindicale, patronale sau al organizaţiilor neguvernamentale, pe perioada mandatului;
g)angajarea pensionarilor care, ?n condiţiile legii, pot cumula pensia cu salariul;
h)?n alte cazuri prevăzute expres de legi speciale ori pentru desfăşurarea unor lucrări, proiecte sau programe.

Nu este obligatoriu ca angajarea pe un post detinut anterior in baza unui contract pe durata nedeterminata sa se faca tot pe durata nedeterminata. Angajatorul are dreptul de a-si gestiona necesarul de resurse umane asa cum considera ca ii permite bugetul sau ii cere activitatea.
Principala grija a angajatorul este de a fi in masura sa dovedeasca incadrarea in una dintre conditiile enumerate anterior.

Mai mult, incheierea si derularea contractului pe durata determinata este restrictionata de urmatoarele reguli:
-Contractul individual de muncă pe durată determinată nu poate fi ?ncheiat pe o perioadă mai mare de 36 de luni.
- Contractul individual de muncă pe durată determinată poate fi prelungit, ?n condiţiile legii si după expirarea termenului iniţial, cu acordul scris al părţilor, pentru perioada realizării unui proiect, program sau unei lucrări.
- ?ntre aceleaşi părţi se pot ?ncheia succesiv cel mult 3 contracte individuale de muncă pe durată determinată.
- Contractele individuale de muncă pe durată determinată ?ncheiate ?n termen de 3 luni de la ?ncetarea unui contract de muncă pe durată determinată sunt considerate contracte succesive şi nu pot avea o durată mai mare de 12 luni fiecare.

Alte intrebari despre Contract de munca

TOP RASPUNSURI 2021
Buna ziua,Un angajat a participat la un concurs pt ocuparea unui post pe perioada nedeterminata ??i la ??i ocupat. Dupa...[citeste mai mult]
Publicat la data 28 Feb. 2021 1 raspuns
Bun? ziua,Un profesor este ??n concediu medical, av??nd Covid (??i fiind ??ntr-o stare foarte proast?).Inspectoratul...[citeste mai mult]
Publicat la data 27 Feb. 2021 1 raspuns
Buna ziua !Va rugam frumos sa ne ajutati cu un raspuns:Unui angajat urmeaza sa i se faca un Act aditional la CIM pentru...[citeste mai mult]
Publicat la data 03 Mar. 2021 2 raspunsuri