ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Contractul suspendat art. 54 se considera vechime pentru concediul de odihna ?


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua,
Am o salariata care a avut contractul de munca suspendat conform art. 54 Codul Muncii, pentru o perioada de 3 ani, pe durata delegarii sotului in alta tara. La reluarea activitatii, i-am comunicat ca la stabilirea numarului de zile de concediu de odihna, perioada de suspendare nu va fi considerata vechime in munca si ca nu va fi luata in calcul. Salariata sustine ca in aceasta perioada a cotizat pentru asigurarile sociale iar de la Casa de Pensii i s-a spus ca aceasta perioada reprezinta vechime in munca. Avand in vedere faptul ca perioada care va fi luata in consideratie ca stagiu de cotizare pentru pensie si vechimea in munca care se ia in calcul pentru concediul de odihna sunt doua lucruri distincte, va rog sa ma ajutati cu un raspuns:
- Perioada de suspendare conform art. 54 Codul Muncii, se considera vechime in munca pentru calculul concediului de odihna ?.
Multumesc anticipat pentru raspuns.

Ion Pirneci
 User  Ion Pirneci
a intrebat la 21 Sep. 2016
TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

Alte intrebari despre Contract de munca

Eroare conectare :