ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Incetare contract de munca expirare termen


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua. Am un contract de munca pe perioada determinata, care are data de sfarsit 05.11.2012. Angajatorul nu mai doreste prelungirea contractului de munca. Cand ar trebui sa transmit eu revisalul online catre ITM? Pe data de 05 nov. sau pe data de 06 nov.? Multumesc.

Adaugata in: Contract de munca
Pah Crrn
 User  Pah Crrn
a intrebat la 29 Oct. 2012
TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

8 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Gradinaru Mihaela
 User Gradinaru Mihaela
a raspuns userului mihaela chereja la 15 Feb. 2013
Nu mai insista cu prostia asta. La interval vechime nu apare data incetarii activitatii.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Gradinaru Mihaela
 User Gradinaru Mihaela
a raspuns userului mihaela chereja la 15 Feb. 2013
Hai ca m-ai bulversat! Am facut si eu simulare in REVISAL si am observat ca data incetarii contractului NU este inclusa in vechimea in munca. Simulare facuta pe REVISAL, versiunea 5,0,8,033.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Mihaela Chereja
 User Mihaela Chereja
a raspuns userului Ioana Popa la 29 Oct. 2012
Eu am schimbat metoda de inregistrare din Data desfacerii CIM = prima zi nelucrata dupa incetare in Data desfacerii CIM = ultima zi lucrata cand unei angajate nu i s-a acceptat dosarul la somaj tocmai pt ca ea lucrase pana in 31 aug, iar eu am pus la data incetare CIM 01 sept..
Avea CIM pe durata determinata de la data de 01.06 pana la data de 31.08 si eu am considerat data incetare 01 sept..
A trebuit sa fac corectie in Revisal pentru a i se accepta dosarul, desi aveam un argument pentru modul de inregistrare: in Legea 76/2002 se precizeaza:
" ART. 38
(1) Indemnizaţia de şomaj se acordă persoanelor prevăzute la art. 17, la cerere, după caz, de la data:
a) ?ncetării raporturilor de muncă;"

In acest caz, evident, data incetarii nu poate fi ultima zi lucrata pentru ca asta ar insemna ca pentru 31 aug. angajata sa primesca si salar, si somaj.

Dar functionara de la Somaj stiti ce mi-a spus? Noi stim ca trebuie sa calculam numai de a 2-a zi...
Iar cand am cerut un temei legal, mi-a taiat tot elanul prin replica: "Doamna, asa face programul! Scrieti cum va cer, ca altfel nu pot lua dosarul"
Stiu ca am deviat putin de la subiect, dar v-am prezentat situatia practica pe care am intalnit-o eu.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului mihaela chereja la 29 Oct. 2012
Cunosc programul Revisal, eu va spun din practica. Programul Revisal are si erori, destul de multe.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [1]
Mihaela Chereja
 User Mihaela Chereja
a raspuns userului Ioana Popa la 29 Oct. 2012
Data incheierii contractului trebuie sa fie anterioara inceperii activitatii, deci evident nu face parte din contract, nu are legatura cu perioada lucrata. Poate fi si cu o saptamamna inainte de inceperea activitatii. Dar, data de incetare a contractului se considera ultima zi lucrata sau ultima zi din contractul pe durata determinata.

Inainte, la fel consideram si eu data incetarii ca fiind prima zi in care nu mai este valabil contractul. Dar din practica rezulta altfel. Dupa cum spuneam anterior, si Revisalul considera ultima zi lucrata data incetarii contractului, si la fel si alte programe de contabilitate si salarii (eu lucrez cu 2 si in ambele este la fel).

Pentru ca legiuitorul nu a precizat in mod expres, s-a creat confuzie. Dar daca luam un alt caz practic, din viata de zi cu zi, data decesului nu este ziua urmatoare celei in care persoana a murit, nu? Chiar daca a murit la ora 23, tot aceea este data decesuui si nu prima zi de urmatoare.

Pentru a va convinge, va invit sa testati practic programul Revisal si sa intrati la Rapoarte - Raport per salariat. O sa observati ca data incetarii contractului este inclussa in vechimea acestuia, deci e cuprinsa in contract.

Initial si eu m-am lasat mai greu convinsa, dar de-a lungul experientei in resurse umane si contabilitate am invatat ca legic nu inseamna neaparat si logic...
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [1] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului mihaela chereja la 29 Oct. 2012
Data inceheirii si data incetarii CIM nu fac parte din durata contractului de munca.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [1]
Mihaela Chereja
 User Mihaela Chereja
a raspuns la intrebare la 29 Oct. 2012
Pe data de 05 noiembrie. Deoarece ultima zi din contract este data incetarii activitatii.
Daca ati trimite Revisalul in 06 noiembrie, la "interval vechime" ar aparea si aceasta data (6 nov.) ca apartinand contractului.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 29 Oct. 2012
Incetarea contractului are loc pe data de 06.11.2012, daca ultima zi de lucru, conform inscrisului din contract, este 05.11.2012. Pentru incetarea de drept aveti la dispoztiei 5 zile lucratoare pentru intocmirea deciziei de incetare a CIM. Incetarea o trimiteti astfel incepand cu data de 06.11, respectand acest termen stabilit prin Codul muncii republicat.

Art. 56 - Codul muncii republicat
(1) Contractul individual de munca existent inceteaza de drept:
i) la data expirarii termenului contractului individual de munca incheiat pe durata determinata;
(2) Pentru situatiile prevazute la alin. (1) lit. c)?j), constatarea cazului de incetare de drept a contractului individual de munca se face in termen de 5 zile lucratoare de la intervenirea acestuia, in scris, prin decizie a angajatorului, si se comunica persoanelor aflate in situatiile respective in termen de 5 zile lucratoare.

Alte intrebari despre Contract de munca

TOP RASPUNSURI 2022
ionel slujitoru22-Ian-2022Buna ziua Am si eu nevoie de o informatie autorizata,.si anume pensionat recent 20/12/2021 si...[citeste mai mult]
Publicat la data 22 Ian. 2022 7 raspunsuri
buna ziuanascuta in ianuarie 1965grupa a 2 de munca11 ani si 8 luniva rog sa mi spuneti , cand pot depune dosarul...[citeste mai mult]
Publicat la data 26 Ian. 2022 1 raspuns