ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Modificare functie


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Pentru o noua functie in cadrul aceluiasi angajator se poate stabili o noua perioada de proba? Se face act aditional pentru noua perioada de proba? Se poate inceta CIM conform art. 31 (3) printr-o simpla notificare pentru angajatul aflat in aceasta noua perioada de proba?
Va multumesc!

Adaugata in: Contract de munca
Z X
 User  Z X
a intrebat la 12 Feb. 2013
TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

1 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns la intrebare la 12 Feb. 2013
Da, se face act aditional si se poate stabili o alta perioada de proba.De regula perioada de proba se negociaza la promovarea in functie.
Nu trebuie sa aiba un scop ascuns negocierea unui alte perioade de proba, motiv pentru care chiar este interzisa o a doua perioada de proba.,
Persoana promovata pe o functie si care nu probeaza isi mentine locul de munca de executie avut anterior promovarii.

Alte intrebari despre Contract de munca

Expertii nostri
Ioana Popa
G Stancu Radu Anton violeta Georgescu George Andreescu adriana iancu Gratiela Petrescu
TOP RASPUNSURI 2022
ionel slujitoru22-Ian-2022Buna ziua Am si eu nevoie de o informatie autorizata,.si anume pensionat recent 20/12/2021 si...[citeste mai mult]
Publicat la data 22 Ian. 2022 6 raspunsuri