ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Programul de lucru


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Va salut !
Unui salariat cu CIM pe perioada nedeterminata cu program de lucru de 4 ore / zi, printr-o decizie unilaterala a angajatorului i se poate schimba atat programul de la 4 ore la 2 ore/zi cat si reducerea salariului ?

Adaugata in: Contract de munca
Lascar Nicu
 User  Lascar Nicu
a intrebat la 28 Oct. 2012
TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

2 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [1]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns la intrebare la 29 Oct. 2012
Art. 107 din codul muncii republicat
(1) Angajatorul este obligat ca, in masura in care este posibil, sa ia in considerare cererile salariatilor de a se transfera fie de la un loc de munca cu norma intreaga la unul cu fractiune de norma, fie de la un loc de munca cu fractiune de norma la un loc de munca cu norma intreaga sau de a-si mari programul de lucru, in cazul in care apare aceasta oportunitate.
(2) Angajatorul este obligat sa informeze la timp cu privire la aparitia unor locuri de munca cu fractiune de norma sau cu norma intreaga, pentru a facilita transferurile de la norma intreaga la fractiune de norma si invers. Aceasta informare se face printr-un anunt afisat la sediul angajatorului.
(3) O copie a anuntului prevazut la alin. (2) se transmite de indata sindicatului sau reprezentantilor salariatilor.
(4) Angajatorul asigura, in masura in care este posibil, accesul la locuri de munca cu fractiune de norma la toate nivelurile.

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Mihaela Chereja
 User Mihaela Chereja
a raspuns la intrebare la 29 Oct. 2012
Nu, Orice modificare a elementelor prevazute in CIM se poate efectua numai prin incheierea unui act aditional semnat de catre parti cu exceptia situatiilor ?n care o asemenea modificare este prevazuta ?n mod expres de lege.

Conf. art. 17 din Codul Muncii:

(3) Persoana selectată ?n vederea angajării ori salariatul, după caz, va fi informată cu privire la cel puţin următoarele elemente:
a) identitatea părţilor;
......
l) durata normală a muncii, exprimată ?n ore/zi şi ore/săptăm?nă;
......
(4) Elementele din informarea prevăzută la alin. (3) trebuie să se regăsească şi ?n conţinutul contractului individual de muncă.
(5) Orice modificare a unuia dintre elementele prevăzute la alin. (3) ?n timpul executării contractului individual de muncă impune ?ncheierea unui act adiţional la contract, ?ntr-un termen de 20 de zile lucrătoare de la data apariţiei modificării, cu excepţia situaţiilor ?n care o asemenea modificare este prevăzută ?n mod expres de lege.

Alte intrebari despre Contract de munca

TOP RASPUNSURI 2022
Buna ziuaAs dori sa-mi spuneti cate puncte de pensie primesc pentru- 9 luni armata intre 1 octombrie 1980- 30 iunie...[citeste mai mult]
Publicat la data 14 Ian. 2022 8 raspunsuri