ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

acordare drepturi salariale, tichete de masa


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua,
un angajat s-a incadrat ina fi in 04 aprilie intr-o firma si este platit cu salariul minim pe economie si tichete de masa.
tichetele de masa pe luna aprilie le-a primit abia in 09 mai iar salariul pe zilele lucrate in luna aprilie ii va fi inmanat in 16 mai.
este corect?
legea 142/1998, art.5, alin. 1, mie imi da de inteles ca nu este corect, cel putin in ceea ce priveste tichetele de masa.
multumesc!

Luena Luena
 User  Luena Luena
a intrebat la 14 Mai. 2014
Fise de Post modificate de Pandemie - 12 modele actualizate la zi
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Fise de Post modificate de Pandemie - 12 modele actualizate la zi"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

5 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 15 Mai. 2014
Este corect, angajatorul nu a incalcat obligiatia contractuala referitor la data la care trebuiau acordate drepturile salariale, ele nu se acorda in mod obligatoriu in acelasi timp. In mod normal tichetele de masa se acroda pentru luna in curs, la finalul ei, in practica. Peste tot se intampla asa, pentru ca pana la finalul lunii pot aparea concedii medical de odiha, fara plata, absente etc. Caz in care pana atunci se face un calcul corect. Si oricum, cam asa sunt livrate de catre firma care le emite, in mai toate cazurile.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Florin Cioca
 User Florin Cioca
a raspuns userului luena luena la 14 Mai. 2014
In Lg 142/1998 se prevede o perioada, in CIM sau RI se va stabili data exacta. Intr-adevar angajatorii nu procedeaza legal atunci cand distribuie tichetele in luna urmatoare si nu anterior, dar nici eu nu am auzit ca vreun salariat sa returneze la sfarsit de luna tichetele neutilizate in luna respectiva, sau sa utilizeze maxim 2 tichete intr-o zi, sa le utilizeze doar pe baza legitimatiei de serviciu vizate la zi, etc.
Daca considerati ca vi s-au incalcat drepturile adresati-va ITM-ului.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Luena Luena
 User Luena Luena
a raspuns userului luena luena la 14 Mai. 2014
lunii mai, ma scuzati!
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Luena Luena
 User Luena Luena
a raspuns userului Florin Cioca la 14 Mai. 2014
rog sa cititi in legea 142/1998, art.5, alin. 1, tichetele de masa, deoarece nu are cum sa fie altfel prevazut in CIM sau RI, decat prevede Legea! nu vi se pare ilogic sa vi se dea tichetele pt luna aprilie la jumatatea lunii august???
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Florin Cioca
 User Florin Cioca
a raspuns la intrebare la 14 Mai. 2014
Drepturile salariale si tichetele de masa se acorda la data prevazuta in CIM si/sau in Reg Intern.

Alte intrebari despre Drepturi salariale

TOP RASPUNSURI 2020
?Äncep??nd din Martie 2018 am ie??it la pensie anticipata f─?r─? penalizare,din Noiembrie 2019 am ie??it la limita de...[citeste mai mult]
Publicat la data 17 Oct. 2020 1 raspuns
Mihesan Viorel 24.11.1962 stagiu complet cotizare si 6ani reducere grupa 1 si 2 va rog sa imi spuneti cand ma pot...[citeste mai mult]
Publicat la data 20 Oct. 2020 1 raspuns
Nascut in 04.10.1962. Angajat din data de 10.07.1981 pana in prezent. Stagiul militar 1 an si 7 luni. 12 ani si 5 luni...[citeste mai mult]
Publicat la data 21 Oct. 2020 1 raspuns