Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

acordare spor vechime in munca


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


La acordarea sportului de vechime in munca se mai poate lua in considerare perioada cuprinsa intre anul 1998 si 01.01.2002 in care am avut calitatea de asociat in cadrul unei asociatii famililiale si am platit contributiile la asigurarile sociale, conform D.lg. 54/1990, abrogat între timp ?
Exista practica judiciara în acest sens?
Se poate aplica retroactiv codul muncii?
va multumesc!

Adaugata in: Drepturi salariale
Iulian Gidea
 User  Iulian Gidea
a intrebat la 05 Mar. 2014
CONTRACTELE Part Time - modificari majore in 2020. Model de Contract + Calcul contributii
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "CONTRACTELE Part Time - modificari majore in 2020. Model de Contract + Calcul contributii"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

2 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Iulian Gidea
 User Iulian Gidea
a raspuns userului Georgeta Ganea la 06 Mar. 2014
conf. art. 31 din D.lg.54/1990 se considera vechime in munca si in specialitate perioada lucrata de persoanele din cadrul asociatiilor familiale..... daca au fost varsate contributiile la sigurarile sociale si pentru pensia suplimentara.
totodata, potrivit aceluiasi act normatv, membrii asociatiei familiale nu puteau avea contract de munca, in acea perioada.
avand in vedere aceste dispozitii, in cazul meu, se poate aplica retroactiv codul muncii, pentru perioada 1998-01.01.2002?
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns la intrebare la 05 Mar. 2014
Vechimea in munca este data de munca prestata in baza unui contract de munca.Faptul ca ati platit la asigurari sociale beneficiati de stagiu de cotizare la pensii.

Alte intrebari despre Drepturi salariale

TOP RASPUNSURI 2020
Buna ziuaIn curand implinesc varsta de pensionare (barbat, 15.07.1955, 65 ani) si vreau sa stiu daca din momentul in...[citeste mai mult]
Publicat la data 31 Mai. 2020 1 raspuns
buna seara,adeverintele de vechime in munca necesare intocmirii dosarului de pensie se pot obtine de Casa de Pensii sau...[citeste mai mult]
Publicat la data 03 Iun. 2020 1 raspuns