Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Acordarea sporului de stabilitate.


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Acordarea sporului de stabilitate.
Dacă după o perioadă de 8 ani la catedră am beneficiat de concediu fără plată de 6 luni,beneficiez de spor după 10 ani plus cele 6 luni,sau trebuie să mai aștept ncă zece ani?
Vă mulțumesc anticipat!

Adaugata in: Drepturi salariale
Valentina Soare
 User  Valentina Soare
a intrebat la 20 Apr. 2016
CONTRACTELE Part Time - modificari majore in 2020. Model de Contract + Calcul contributii
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "CONTRACTELE Part Time - modificari majore in 2020. Model de Contract + Calcul contributii"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

7 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Valentina Soare
 User Valentina Soare
a raspuns userului Gică Ungureanu la 23 Apr. 2016
Mulțumesc!
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [1] Nemultumit de acest raspuns [0]
Valentina Soare
 User Valentina Soare
a raspuns userului adriana iancu la 23 Apr. 2016
Mulțumesc!
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Adriana Iancu
 Expert Adriana Iancu
a raspuns userului VALENTINA Soare la 22 Apr. 2016
Eu nu am spus ca beneficiati de acest spor peste 10 ani, ci ca nu beneficiati de el acum.
In alta ordine de idei, legea nu prevede clarificari in acest sens, deci este interpretabila si foarte bine ca Ministerul Invatamantului a facut aceste precizari.
Mentionez ca raspunsurile date reprezinta strict opiniile mele, nu pot fi impuse la cazuri concrete si nu au un caracter oficial.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Gică Ungureanu
 User Gică Ungureanu (Profesor, Clubul Copiilor Roșiorii de Vede)
a raspuns userului VALENTINA Soare la 22 Apr. 2016
Buna dimineata!
Sporul de stabilitate de 15%. se acorda personalului didactic de prdare, didactic auxiliar si ne didactic daca are o vechime efectiva in invatamant de celputin 10 ani.
Cine nu alpica aceasta prevedere a Legii 1/2010 inseamna ca face un abuz.
In legea 128/ 1997 la art. 139 pentru cei care veneau din alte sectoare de activitate li se recunostea ca vechime in invatamant vechimea in specialitatea diplomei pana in anul 2013cin a intrvenit un ordin de ministru si apoi s-a modifica lecea 128
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Valentina Soare
 User Valentina Soare
a raspuns userului adriana iancu la 21 Apr. 2016
http://sipmures.ro/index.php?pag=nw&id=74&p=raspunsul-mects-cu-privire-la-acordarea-sporului-de-stabilitate-pentru-o-vechime-de-peste-10-ani-in-invatamant.html
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Valentina Soare
 User Valentina Soare
a raspuns userului adriana iancu la 20 Apr. 2016
Ce nu beneficiez?Eu am întrebat dacă se reia de la la 0 după revenirea din concediu.Personal am 18 ani la catedră.După cum am citit si eu tot în aceeași lege spune:"4. Perioadele în care personalul didactic s-a aflat în concediu fără plată acordat în conformitate cu prevederile legale în vigoare sau în concediul pentru creşterea copilului în vârstă de până la 2 ani, respectiv 3 ani, precum şi perioada în care personalul didactic a efectuat stagiul militar, după care s-a reîntors la catedră, respectiv perioadele în care personalul didactic a avut catedră rezervată în învăţământ, nu întrerup vechimea în învăţământ. Aceste perioade nu constituie vechime efectivă în învăţământ pentru acordarea sporului de stabilitate."Dvs. vă pricepeți sau vă dați cu presupusul?Uitați ce mai zic și alții:http://www.sipmures.ro/file_uploads/activitate%20sindicala/Raspuns%20MECTS%20privind%20acordarea%20sporului%20de%20stabilitate.pdf.Așa să fie?
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [2]
Adriana Iancu
 Expert Adriana Iancu
a raspuns la intrebare la 20 Apr. 2016
Nu beneficiati de acest spor.
Cadrele didactice pot beneficia de spor de stabilitate dupa 10 ani neintrerupti de desfasurare a activitatii, potrivit Legii 63/2011, care se calculeaza prin aplicarea procentului de 15% la salariul de baza.
Perioada concediului fara plata acordat in conformitate cu prevederile legale in vigoare nu constituie vechime efectiva in invatamant pentru acordarea sporului de stabilitate.

Alte intrebari despre Drepturi salariale

Expertii nostri
Ioana Popa
Gratiela Petrescu violeta Georgescu alexei delimart G Stancu Radu Anton Viviana Serni
TOP RASPUNSURI 2020
Buna ziua,Despre mine, pe scurt: - sunt nascut pe 23.12.1958; am facut armata la TR, 9luni, facultatea la zi, 5 ani,...[citeste mai mult]
Publicat la data 11 Feb. 2020 3 raspunsuri
Buna ziua!Va rog sa ma ajutati cu un raspuns la urmatoarea problema : Lucrez revisalul in programul de contabilitate, ca...[citeste mai mult]
Publicat la data 14 Feb. 2020 1 raspuns
am dat actele necesare la casa judeteana de pensii,sunt curios in cat timp primesc decizia?am 17 ani grad 1,si 5 ani in...[citeste mai mult]
Publicat la data 11 Feb. 2020 1 raspuns
Sunt angajata din 12 septembrie 1986. Facultatea un singur an la zi, restul la seral. Nu stiu daca se i au in calcul si...[citeste mai mult]
Publicat la data 11 Feb. 2020 5 raspunsuri
Buna ziua,Sunt nascuta pe data de 16.10.1964. Pana la date de 1.02.2020 am 37 ani vechime, din care 14 ani si 7 luni in...[citeste mai mult]
Publicat la data 13 Feb. 2020 2 raspunsuri
Sotul meu imobilizat si cu inima INFARCT MIOCARDIC ACUT GRAD 1 DIABET zaharat TIP 2 are revizia MEDICALA pe 3 martie. De...[citeste mai mult]
Publicat la data 15 Feb. 2020 1 raspuns