ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Care este salariul de incadrare functionar public nou angajat 2016?


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


In cazul incadrarii salariului unui functionar public nou angajat in anul 2016, se aplica cele 2 majorari salariale cu 12% si respectiv 10%?

Adaugata in: Drepturi salariale
Iulia Cozma
 User  Iulia Cozma
a intrebat la 07 Feb. 2016
TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

3 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Adriana Iancu
 Expert Adriana Iancu
a raspuns userului Iulia Cozma la 08 Feb. 2016
Salariile se vor stabili tinand cont de aceste mariri salariale.
In 2016 salarizarea personalului din sectorul bugetar se realizeaza in conformitate cu prevederile Legii 284/2010 privind salarizarea unitara a personalului platit din fonduri publice si OUG 57/2015
Art. 9 din Legea 284/2010 prevede ca sistemul de salarizare reglementeaza remunerarea personalului din sectorul bugetar in raport cu responsabilitatile postului, munca depusa, cantitatea si calitatea acesteia, importanta sociala a muncii, conditiile concrete in care aceasta se desfasoara, rezultatele obtinute, precum si cu criteriile prevazute la art. 5 lit. c) din lege.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Iulia Cozma
 User Iulia Cozma
a raspuns userului adriana iancu la 07 Feb. 2016
Multumesc, dar in OUG 57/2015 nu specifica daca noul angajat( in 2016) beneficiaza de majorarile salariale de 12% si 10% de care beneficiaza vechii angajati.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Adriana Iancu
 Expert Adriana Iancu
a raspuns la intrebare la 07 Feb. 2016
In anul 2016 salarizarea personaluli platit din fonduri publice se va realiza in conformitate cu OUG 57/2015.

Alte intrebari despre Drepturi salariale

Expertii nostri
Ioana Popa
George Andreescu Viviana Serni Gratiela Petrescu Marius Ion adriana iancu G Stancu
TOP RASPUNSURI 2022
Buna ziua. Am o masura de indeplinit de la ITM pentru un angajat aflat in concediu fara plata pe perioada...[citeste mai mult]
Publicat la data 22 Iun. 2022 2 raspunsuri
Buna ziua! Spuneti-mi, va rog, contractul de munca pe perioada determinata se poate modifica in contract de munca pe...[citeste mai mult]
Publicat la data 23 Iun. 2022 2 raspunsuri