ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

care sunt criteriile de calcul ale sporului de vechime in munca?


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Va rog sa imi spuneti cum calculez vechimea in munca pentru un angajat care este pensionar? Tin cont de vechimea totala in munca sau ii calculez acest spor numai din momentul angajarii pe perioada determinata.Va rog sa imi comunicati si baza legala.Multumesc.

Oana Meita
 User  Oana Meita
a intrebat la 24 Feb. 2016
TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

1 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns la intrebare la 24 Feb. 2016
Notiunea de vechime neintrrupta in munca a fost eliminata inca din anii 90 asa cum reiese din adnotarile la codul muncii vechi la pct 49.In prezent acest spor se acorda in baza LEGII 53 DIN 2003 republicata . Notiunea de vechime in munca este utilizata in toate actele normative in domeniul muncii adoptate dupa anul 1990 .
Conform Codului muncii (art. 16, alin. 4), munca prestata in temeiul unui contract individual de munca constituie vechime in munca. Asadar, vechimea in munca se refera la totalitatea perioadelor in care o persoana a desfasurat activitati in baza unui contract individual de munca, si nu doar perioada in care salariatul a lucrat in cadrul unei anumite societati sau de la reangajare


Alte intrebari despre Drepturi salariale

TOP RASPUNSURI 2022
Buna ziua! Spuneti-mi, va rog, contractul de munca pe perioada determinata se poate modifica in contract de munca pe...[citeste mai mult]
Publicat la data 23 Iun. 2022 2 raspunsuri