ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Corectie revisal data producerii efectelor!


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua. Am intocmit un act aditional de modificare a salariului cu data de 01.02.2015. La salarizare colega mea a inregistrat gresit actul aditional cu data de 01.01.2015. Ea nu ma poate modifica in programul de contabilitate, banii fiind deja virati angajatului, intrebarea ar fi daca eu pot opera in revisal corectia cu data de 01.01.2015?? Ce implica acest lucru? Multumesc!

Adaugata in: Drepturi salariale
Maria Liber
 User  Maria Liber
a intrebat la 17 Feb. 2015
TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

2 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 18 Feb. 2015
Da, puteti. Folositi chiar optiunea "corectie" si transmiteti apoi catre ITM Revisal actualizat, insotit de o adresa scrisa din care sa reiasa care este eroarea constata si corectia aplicata.

Conform HG 500/2011 corectile in Revisal pot fi efectuate la data la care este descoperita, cu mentiunile de mai sus. Acea adresa va ajuta sa nu ramana in baza de date a ITM doua registre cu date diferite.

Art. 21
(3) Perioada ?n care o persoană beneficiază de indemnizaţia prevăzută la art. 2 alin. (1), respectiv la art. 5 şi art. 9 alin. (4) şi (5) sau se află ?n concediul fără plată prevăzut la art. 6 constituie perioadă asimilată stagiului de cotizare ?n vederea stabilirii indemnizaţiilor de asigurări sociale de sănătate prevăzute de Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 158/2005, aprobată cu modificări şi completări prin Legea nr. 399/2006, cu modificările şi completările ulterioare.

Art. 6
(1) După ?mplinirea de către copil a v?rstei de un an, cu excepţia copilului cu handicap, persoanele care au optat pentru acordarea concediului pentru creşterea copilului şi indemnizaţia lunară prevăzute la art. 2 alin. (1) lit. a) au dreptul la concediu fără plată pentru creşterea copilului p?nă la v?rsta de 2 ani.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 18 Feb. 2015
Da, puteti. Folositi chiar optiunea "corectie" si transmiteti apoi catre ITM Revisal actualizat, insotit de o adresa scrisa din care sa reiasa care este eroarea constata si corectia aplicata.

Conform HG 500/2011 corectile in Revisal pot fi efectuate la data la care este descoperita, cu mentiunile de mai sus. Acea adresa va ajuta sa nu ramana in baza de date a ITM doua registre cu date diferite.

Alte intrebari despre Drepturi salariale

TOP RASPUNSURI 2022
ionel slujitoru22-Ian-2022Buna ziua Am si eu nevoie de o informatie autorizata,.si anume pensionat recent 20/12/2021 si...[citeste mai mult]
Publicat la data 22 Ian. 2022 6 raspunsuri