ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Cum as putea beneficia de o incadrare pe studii superioare?


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua.
Sunt asistenta medicala cu vechime de 18 ani cu o scoala postliceala de specialitate; intre timp am absolvit si facultatea de medicina,specializarea asistenta medicala in anul 2011, intrebarea mea este: cum as putea beneficia de o incadrare pe studii superioare avand in vedere ca am primit urmatorul raspuns de la biroul resurse umane:,,modul de solutionare a situatiei salariatilor care au absolvit studii superioare in specilitatea in care lucreaza si sunt incadrati pe functii cu studii PL sau M,este reglementat de prevederile art.4,alin(2) din Anexa nr,1,Cap2 Sectiunea12:L din legea-cadru nr.284/2010,potrivit carora absolventii invatamantului superior de lunga si scurta durata,care la data trecerii pe functia corespunzatoare studiilor absolvite erau incadrati pe functii cu un nivel inferior,specifice domeniului in care au absolvit studiile universitare,se incadrea la gradul profesional imediat superior gradului de debutant numai in masura in care atributiile din fisa postului au fost modificate in mod corespunzator,pastrandu-si gradatia avuta la data promovarii.

In MApN pentru transformarea functiilor de personal civil contractual cu studii medii in functii cu studii superioare este necesara indeplinirea cerintelor prevazute la art.32 din Ordinul ministului apararii nationale nr.MS-56/2011,Norme de definire a functiilor personalului din MApN,prevederi care sunt armonizate cu cele ale Legii-cadru nr.284/2010,potrivit cu care:
,,1
a)atributiile,sarcinile si responsabilitatile postului care se va redefine sa justifice necesitatea absolvirii studiilor superioare universitare in domeniul de activitate,iar atributiile sa fie consemnate ,in mod corespunzator in fisa postului;
b)la nivelul tuturor structurilor de acelasi tip,functiile se definesc in mod unitar:
c)redefinirea functiilor se realizeaza cu incadrarea in cheltuielile de personal,aprobate annual prin bugetul MApN.
,,2
Comandantii/sefii unitatilor militare care propun redefinirea functiilor raspund de obiectivitatea,veridicitatea si necesitatea modificarii fisei postului
In acest sens,trebuie respectat si puntul de vedere al Directiei organizare si politici salariale din cadrul Ministerului Sanatatii,exprimat prin adresa nr.46754/43785 din 05.09.2011,in care se arata clar ca reincadrarea in functii cu nivel superior SSD sauS se face numai in masura in care atributiile din fisa postului au fost modificate corespunzator.
Urmare a solicitarii dumneavoastra,comitetul director a anlizat necesitatea atributiilor si responsabilitatilor stabilite prin fisa postului pe care il incadrati si a hotarat ca nu se impune modificarea scestora,deci nu exista argumentul necesar pentru efectuarea demersurilor in vederea transformarii nivelului actual al prevederilor de studii,pentru functia pe care sunteti incadrata.

Multumesc


Gabi Rusu
 User  Gabi Rusu
a intrebat la 22 Feb. 2014
Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

1 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 25 Feb. 2014
Angajatorul nu este obligat sa faca trecerea de la un post cu studii medii la unul cu studii superioare. Atat timp cat nveoile companiei nu impun modificarea postului se poate mentine la acet nivel.

Alte intrebari despre Drepturi salariale

TOP RASPUNSURI 2021
Buna ziua,Un angajat a participat la un concurs pt ocuparea unui post pe perioada nedeterminata ??i la ??i ocupat. Dupa...[citeste mai mult]
Publicat la data 28 Feb. 2021 1 raspuns
BunÄ? ziua,Un profesor este ??n concediu medical, av??nd Covid (??i fiind ??ntr-o stare foarte proastÄ?).Inspectoratul...[citeste mai mult]
Publicat la data 27 Feb. 2021 1 raspuns
Buna ziua !Va rugam frumos sa ne ajutati cu un raspuns:Unui angajat urmeaza sa i se faca un Act aditional la CIM pentru...[citeste mai mult]
Publicat la data 03 Mar. 2021 2 raspunsuri